Mšice nemusí jen škodit. Díky nim máme medovicový med
Ne všechen hmyz škodí lesu. Některé druhy mšic přináší užitek zvířatům i lidem. Tyto nenápadné mušky totiž produkují medovici, která je důležitou složkou potravy mravenců nebo ptáků a také zdrojem pro produkci lesního medu.
Včelín na okraji lesa nedaleko Předenic na Prachaticku má Josef Beneš. „Tenhle les je smrkový jako převážně celá Šumava. Každý živočich, každá rostlina má svého parazita a jednotlivé jehličnaté stromy mají svojí mšici, zdroj medovice,“ říká.
„Tyto mšice napichují vlásečnice stromů na nových výhoncích a letorostech a z těchto vlásečnic čerpají mízu, kterou pak vylučují,“ vysvětluje.
Čtěte také
Josef Beneš letos stočil medovicový med na konci července. Oproti květovému se na první pohled liší. „Medovicový je tmavší a ještě dneska se pořád krásně táhne. Vydrží několik měsíců nezkrystalizovaný, v tekutém stavu, zatímco květový většinou krystalizuje velmi rychle, je to otázka dvou až třech týdnů,“ popisuje.
Také na produkci medu se ale odráží velké sucho posledních let. „Pro rozvoj mšice, která produkuje medovici, je potřeba, aby bylo trochu vlhko, teplo a ty lesy se takzvaně pářily, to je nejpříhodnější klima. V posledních letech se setkávám s tím, že je buď sucho nebo lokální bouřky, ale ani jeden extrém není dobrý,“ komentuje Josef Beneš.
Snůška medovice, ze které vzniká medovicový med, není pravidelná. V posledních letech není tak intenzivní, přičemž na vině je právě extrémní počasí.
Související
-
Med léčí už tisíce let. Doporučuje se na hojení ran, snížení cholesterolu i při kocovině
Med jako oblíbené sladidlo provází lidskou kulturu po tisíciletí. Nejen, že se egyptská Kleopatra v medu a mléce koupala, ale již ve starověku to bylo i oblíbené platidlo.
-
Kvůli suchu a škůdcům je nízká úroda brambor. Zákazníci si připlatí
Nedostatek vláhy ovlivnil úrodu brambor na jihu Čech. Nejenom kvůli suchu se této plodině nedařilo už druhým rokem. Podle odhadů je letošní výnos ještě horší než loni.
-
Chladnější počasí pomůže ochránit včelstva před varroázou
Jihočeští včelaři si letošní studenější září pochvalují. Roztoči varroa nemají v chladnějším počasí ideální podmínky pro přemnožení, tak jako tomu bylo v letech minulých.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dezerce na Ukrajině: letos zběhlo víc vojáků než za předchozí dva roky, stovky jich utekly od Vuhledaru
-
Rekordní odměny. Ředitel pražského magistrátu Kubelka své asistentce přilepšil o 857 tisíc korun
-
Vlivný pardubický advokát před soudem. Objednal si vraždu přítele dcery, tvrdí obžaloba. Tělo se nenašlo
-
Elektrický zkrat, nebo nedopalek cigarety? Ani po pěti letech se neví, co požár Notre-Dame způsobilo