Na Českobudějovicku se rozšířil zákeřný virus, který decimuje včelstva
Včelařům na Českobudějovicku letos v zimě ve velkém uhynula včelstva. Někteří přišli dokonce o celý chov. Příčinou je virus deformovaných křídel, který se šíří hlavně u včelstev postižených varroázou.
Setkal se s ním například českobudějovický včelař Václav Krištůfek. „Když se podíváme na tu včelu, vidíme místo křídel en takové pahýly, které z ní trčí. Taková včela je úplně nefunkční, vylíhne se, ale v podstatě na tom plástu jen tak chodí a doslova živoří,“ ukazuje.
Důvodů, proč se právě letos vir DWV rozmnožil ve větším množství, je podle něj víc. „Jedním z důvodů je nízká kvalita výživy včel. Mám na mysli hlavně pylové zásoby, které mohou obsahovat pesticidy, a ty potom mohou ovlivňovat imunitu a odolnost včel,“ říká.
Kvůli suchu je méně medu. I proto se na trhu mohou objevit nekvalitní produkty
Jihočeští včelaři letos sklidili o třetinu méně medu. Důvodem bylo suché a horké léto. Lidé by si proto měli dávat větší pozor při výběru medu, kvůli jeho nedostatku se podle Výzkumného ústavu včelařského dostává na trh spousta nekvalitních produktů.
Druhým důvodem je výskyt roztoče kleštíka. „Kleštík je přenašečem virů. Cizopasí mezi pevnými články včely, nabodává tam membránu, stříká enzymy, aby si mohl rozložit a strávit tukové tělísko, a potom tam také stříká viry,“ vysvětluje Václav Krištůfek.
Včelaři mohou zničení včelstev virem DWV zabránit, a to určitou prevencí. „Jednou z možností je samozřejmě tlumení výskytu varroázy, druhou kvalitní výživa, třetí zvýšená hygiena včelaření,“ upřesňuje Václav Krištůfek.
Včelaři mohou tento vir zlikvidovat buď vysokými teplotami, nebo chemickým způsobem. Měli by tedy rámky párou zbavit vosku a celý úl vydezinfikovat.
Související
-
Včelaři chodí v lednu k úlům s hadicí u ucha
V zimě včelaři bedlivě poslouchají bzukot včel. Ten jim prozradí, jestli se včelstvu daří dobře, nebo jestli ho nenavštívil nějaký nežádoucí host. Jedním z nich můž...
-
Vědci mají vlastní včely. Pomohou jim například s léčbou...
Jihočeští vědci si pořídili vlastní včelstvo. Chtějí zjistit, co včelám nejvíc chutná a prospívá. Jedni z nejpilnějších živočichů ve zvířecí říši jim na oplátku tře...
-
Včely si neochočíte. Pokud jsou příliš agresivní, zkuste...
Málokterý živočich je tak pracovitý jako včela. Často je dáváme za vzor i malým dětem. Úsloví „pilný jako včela“ potvrzuje také včelař Jiří Kazimour. „Čím více včel...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
S ruským pasem na Ukrajinu. Cesta za manželem je trnitá, popisuje žena z Kyjeva
-
Prezidentský pardon pro syna: Biden ho dostatečně nevysvětlil, Trump toho využije, míní amerikanista
-
Policie na nás hodila kanystr slzného plynu, říká protestující. Demonstrace v Gruzii trvají již čtyři dny
-
Zpěvák Elton John přišel o zrak. Oznámil to při premiéře muzikálu, pro který složil hudbu