Vánoční období bylo pro lidi významné už v dávné minulosti, slavil se třeba svátek neporazitelného slunce

24. prosinec 2023

V prazákladu Vánoc jsou svátky zimního slunovratu, naděje, že slunce opět překoná temnotu, zimu a smrt. „Toto období bylo slaveno už v antickém Římě jako svátek saturnálií a posléze v době raného křesťanství. Římský císař vyhlásil v roce 274 svátek neporazitelného slunce,“ připomíná jihočeská astronomka Jana Tichá.

Objevují se odkazy na nového spasitele, který bude sluncem spravedlnosti. „A tak se nějak objevila představa, že by narození Krista mohlo připadat vlastně na ten nejkratší den v roce, kdy je nejkratší dráha slunce nad obzorem a novorozený spasitel přinese nové světlo,“ doplňuje Jana Tichá.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.