Nejjasnější meteory uvidíte v prosinci. Geminidy jsou nejen bílé a žluté, ale i namodralé a nazelenalé
Zajímavým úkazem na prosincové obloze je meteorický roj Geminidy. Jak uvádí jihočeská astronomka Jana Tichá, obsahuje nejjasnější meteory z celého roku. Co přesně na nebi uvidíme, závisí na tom, kterou částí oblaku drobných tělísek Země zrovna prolétává, zda je jasné počasí a zda se oblečeme dostatečně teple na to, abychom vydrželi venku.
„Geminidy mohou být ještě krásnější než známé srpnové Perseidy. Ty meteory jsou často nejen bílé a žluté, ale objevují se tam i namodralé, nazelenalé,“ popisuje Jana Tichá.
To podle ní může souviset s materiálem mateřského tělesa, kterým je těleso označované za planetku číslo 3200 – Phaeton. „Dneska ale tušíme, že Phaeton je už vyhaslé, nebo znovu zamrzlé jádro komety, která se dostává velmi blízko ke Slunci. Tím, jak se u Slunce nahřeje a pak zase chladne, trousí další a další mikroskopické úlomky toho zřejmě původně kometárního jádra,“ uvádí.
První záznamy o pozorování meteorického roje Geminidy pochází z 19. století. Phaeton byl objeven v 70. letech minulého století a velmi brzy se ukázalo, že s rojem souvisí.
Maximum meteorického roje je ze Země pozorovatelné kolem 14. prosince. „Nepotřebujete žádný dalekohled. Meteory jsou tak jasné, že je krásně uvidíte pouhým okem,“ doplňuje Jana Tichá.
Související
-
Býk, Orion, Blíženci, Velký a Malý pes. Souhvězdí s nápadnými jasnými hvězdami září na zimní obloze
Prosinec je měsícem zimního slunovratu. To znamená, že slunce vidíme nad obzorem nejkratší dobu a oblouk, po kterém se pohybuje po obloze, je velmi krátký a nízký.
-
Souhvězdí Trojúhelníku znali už staří Babyloňané. Jak název napovídá, tvoří ho tři jasné hvězdy
Trojúhelník je malé souhvězdí, které můžeme pozorovat na podzimní obloze. Znali ho už staří Babyloňané, kteří ho nazývali stejným jménem. Obdobně mu říkali i staří Řekové.
-
Ještě než kosmická sonda Lucy doletěla ke svému cíli, objevila dosud neznámé vesmírné těleso
V roce 2021 odstartovala do vesmíru kosmická sonda NASA nazvaná Lucy. Míří k Trojanům, planetkám se speciálním typem dráhy, které jsou soustředěny u planety Jupiter.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.