Meteorický roj Leonidy není příliš hustý, ale jednou za 33 let „zdivočí“ a nabídne velkou podívanou

27. říjen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Co můžete pozorovat v listopadu na obloze, připomíná astronomka Jana Tichá v rubrice Jihočeské nebe

Listopad je měsíc, kdy padá listí a padají i hvězdy. To říká jihočeská astronomka Jana Tichá. Na obloze totiž můžeme pozorovat meteorický roj Leonidy. Jeho maximum letos připadá na 17. listopad.

„Ten roj není úplně hustý, zenitová frekvence je 15 meteorů za hodinu, ale jsou období, kdy Leonidy úplně zdivočí a objeví se meteorické deště s tisíci meteorů. To se stává v tom roce, kdy se Země ocitne v nějakém hustším oblaku droboulinkých prachových tělísek poztrácených z periodické komety Tempel-Tuttle,“ popisuje Jana Tichá.

Kometa Tempel-Tuttle má oběžnou dobu přibližně 33 let. „A stejně dlouhá je časová vzdálenost mezi dvěma meteorickými dešti Leonid. Z historickým pozorování ale víme, že ne vždy to platí, protože se pokaždé po 33 letech nemusíme trefit do dobrého oblaku těch tělísek,“ dodává astronomka.

autor: Filip Černý

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.