Říjnovou oblohu ozdobí rychlé meteory, roj Orionidy za sebou zanechává Halleyova kometa
Říjen už je ryze podzimním měsícem nejen z meteorologického hlediska, ale i z astronomického. Za sebou máme podzimní rovnodennost, dny se krátí a noci prodlužují. Měsíc, který byl v novu 2. října, míří pomalu k úplňku, který nastane 17. října.
K zajímavým úkazům na říjnové obloze patří meteorický roj Orionidy. „Maximum nastává 21. října ráno. Meteory z roje Orionidy jsou velmi rychlé, je to jeden z rojů, které patří k Halleyově kometě, a jeho radiant se nachází v souhvězdí Orion,“ upřesňuje jihočeská astronomka Jana Tichá.
Jakousi oficiální známkou úplného konce léta bude konec letního času. V neděli 27. října se rafičky hodin a hodinek posunou o hodinu zpět na klasický pásmový středoevropský čas.
Související
-
Sondy Voyager se vznášejí ve vesmíru už od roku 1997. Jedna z nich stále ještě posílá lidstvu zprávy
Několik astronomických výročí připomíná ředitelka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá. Například před dvaceti lety odstartovala sonda Messenger pro výzkum planety Merkur.
-
Září přinese podzimní rovnodennost, se kterou skončí léto, ale také částečné zatmění Měsíce
Září každoročně přináší podzimní rovnodennost. Okamžik, kterým začne astronomický podzim a Slunce vstoupí do znamení Vah, letos nastane 22. září v 14.44 hodin.
-
V souhvězdí Hadonoš najdete pozůstatek po výbuchu supernovy i rychlou Barnardovu šipku
Na nebeském rovníku se nachází souhvězdí Hadonoš. Podle jihočeské astronomky Jany Tiché je poměrně rozlehlé a najdeme v něm řadu hvězdokup, kulových i otevřených.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.