Září přinese podzimní rovnodennost, se kterou skončí léto, ale také částečné zatmění Měsíce
Září každoročně přináší podzimní rovnodennost. Okamžik, kterým začne astronomický podzim a Slunce vstoupí do znamení Vah, letos nastane 22. září v 14.44 hodin.
Českobudějovická astronomka Jana Tichá upozorňuje také na úplněk 18. září, se kterým bude spojeno částečné zatmění Měsíce pozorovatelné u nás v celém svém průběhu.
„Nevýhodou ovšem je, že zatmění připadá na velmi brzké ranní hodiny, střed nastane ve 4.44 hodin. Zatmění navíc bude jenom v poměrně malé fázi měsíčního průměru, takže ani nepředpokládám, že bychom na hvězdárně pořádali veřejná pozorování,“ říká.
Související
-
Velikán americké astronomie Fred Whipple zkoumal meteorické roje a komety
Před dvaceti lety, 30. srpna 2004 zemřel americký astronom Fred Whipple. Šéfka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá o něm mluví jako o velikánovi a legendě.
-
V souhvězdí Hadonoš najdete pozůstatek po výbuchu supernovy i rychlou Barnardovu šipku
Na nebeském rovníku se nachází souhvězdí Hadonoš. Podle jihočeské astronomky Jany Tiché je poměrně rozlehlé a najdeme v něm řadu hvězdokup, kulových i otevřených.
-
Hledáte na obloze souhvězdí Herkules? Zaměřte se na květináč, radí astronomka
Jedním z nejrozsáhlejších souhvězdí je Herkules. Nachází se blízko nebeského rovníku, díky čemuž je alespoň zčásti pozorovatelné na jakémkoli obydleném místě na Zemi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.