V únoru už přibývá světla, stále se ale ještě hezky ukazují zimní souhvězdí
Jak říká pranostika, na Hromnice o hodinu více. V únoru už skutečně pozorujeme, že se prodlužují dny. „Pokud si to spočítáme přesně, tak to prodloužení oblouku slunce na obloze od východu do západu skutečně odpovídá pranostice, ale pořád jsou noci dost dlouhé na to, abychom se mohli dívat na oblohu,“ dodává jihočeská astronomka Jana Tichá.
V únoru jsou stále ještě nejlépe vidět zimní souhvězdí. „Skupina kolem Orionu, Býk s jasnou hvězdou Aldebaran, skupinka hvězd Plejády, které se lidově říká Kuřátka, Velký a Malý pes,“ vyjmenovává astronomka.
Zimní souhvězdí se podle ní ukazují nejlépe kolem 23. hodiny. „Jak se zdánlivě otáčí obloha, tak od východu vylézají stále výš nad obzor, ale můžeme je pozorovat už kolem osmé hodiny, pokud nechceme být dlouho venku,“ říká.
Související
-
Je tu rok 2024. Židé ale mají rok 5784, muslimové rok 1445 a začne také rok Dřevěného draka
Začal rok 2024 podle gregoriánského kalendáře. I když prakticky celý svět vede v patrnosti právě tento kalendář, různé kulturní či církevní skupiny počítají roky jinak.
-
V lednu je Země nejblíže Slunci z celého roku, vzdálenost se zkrátí na 147 milionů kilometrů
S přelomem roku už se pomalu prodlužují dny. „Jak se říká, na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o krok dále. Postupně je to znát,“ potvrzuje astronomka Jana Tichá.
-
Vánoční období bylo významné už v dávné minulosti, slavil se třeba svátek neporazitelného slunce
V prazákladu Vánoc jsou svátky zimního slunovratu, naděje, že slunce opět překoná temnotu, zimu a smrt. Toto období bylo slaveno už v antickém Římě jako svátek saturnálií.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.