Je tu rok 2024. Židé ale mají rok 5784, muslimové rok 1445 a začne také rok Dřevěného draka
Začal rok 2024 podle gregoriánského kalendáře, je přestupný, bude mít 366 dní. I když prakticky celý svět kvůli obchodu, cestování a dalším záležitostem vede v patrnosti právě gregoriánský kalendář, různé kulturní či církevní skupiny počítají roky jinak.
„Rok 2024 podle gregoriánského kalendáře je částečně shodný s roky 5784 a 5785 židovské éry, jejíž roky se počítají od údajného stvoření světa. Předěl mezi těmi dvěma roky je v noci z druhého na třetího října,“ uvádí jihočeská astronomka Jana Tichá.
V muslimském kalendáři je aktuálně rok 1445. „Muslimská éra se počítá od útěku proroka Mohameda z Mekky do Medíny ze sedmého století našeho letopočtu. Posledním dnem muslimského roku 1445 bude sedmý červenec, pak začne rok 1446,“ připomíná Jana Tichá.
Náš rok 2024 bude odpovídat částem pátého a šestého roku japonské éry Reiwa, která začala po nástupu nového císaře Naruhita prvního května 2019. Japonské slovo Reiwa označuje rok krásné harmonie.
A podle obecně buddhistického lunárního kalendáře začne 10. února rok Dřevěného draka. „Tam jsou roky shrnuty v takových šedesátiletých cyklech, ve kterých se opakuje pět prvků a dvanáct zvířat,“ vysvětluje astronomka.
Související
-
V lednu je Země nejblíže Slunci z celého roku, vzdálenost se zkrátí na 147 milionů kilometrů
S přelomem roku už se pomalu prodlužují dny. „Jak se říká, na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o krok dále. Postupně je to znát,“ potvrzuje astronomka Jana Tichá.
-
Vánoční období bylo významné už v dávné minulosti, slavil se třeba svátek neporazitelného slunce
V prazákladu Vánoc jsou svátky zimního slunovratu, naděje, že slunce opět překoná temnotu, zimu a smrt. Toto období bylo slaveno už v antickém Římě jako svátek saturnálií.
-
Býk, Orion, Blíženci, Velký a Malý pes. Souhvězdí s nápadnými jasnými hvězdami září na zimní obloze
Prosinec je měsícem zimního slunovratu. To znamená, že slunce vidíme nad obzorem nejkratší dobu a oblouk, po kterém se pohybuje po obloze, je velmi krátký a nízký.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.