Kolem Země prolétá asteroid, který by se v prosinci roku 2032 mohl s naší planetou i střetnout
Nepovedený vánoční dáreček. Tak jihočeská astronomka Jana Tichá označuje asteroid 2024 YR4, který byl objeven koncem prosince. Podle výpočtů na základě dosavadních pozorování se s pravděpodobností 2,1 procenta v roce 2032 střetne se Zemí.
„Ukázalo se, že tento asteroid se přiblíží, nebo se může i střetnout se Zemí 22. prosince 2032. Ta pravděpodobnost původně vycházela na necelé jedno procento. Ale zatímco u většiny objevených asteroidů máme to štěstí, že další pozorování a upřesnění dráhy ukáží, že nás minou, tento asteroid je snad první, kde se pravděpodobnost střetu zvyšuje. Momentálně je to 2,1 procenta,“ uvádí Jana Tichá.
Astronomové proto pokračují v pozorování, aby získali údaje pro přesnější výpočet dráhy nebo odhad velikosti. „Zatím se podle světelné křivky velikost odhaduje na nějakých 35 až 75 metrů. Víme, že asteroid je kamenný a že je to velmi rychlý rotátor, kolem své osy se otočí jednou za devatenáct minut,“ popisuje Jana Tichá.
Oběžná doba asteroidu 2024 YR4 je čtyři roky. Letos bude pozorovatelný do konce dubna. Pak se k Zemi přiblíží zase v roce 2028. „Toto přiblížení bude určitě bezpečné, to už dneska víme, ale mohlo by přispět k dalším pozorováním a výpočtům pro ten kritický rok 2032,“ dodává astronomka.
Související
-
Bruce Willis efekty nejsou tím nejchytřejším řešením, říká astronomka o ohrožení Země asteroidem
Jak zabránit střetu Země s kosmickým tělesem? Tím se pravidelně zabývá mezinárodní konference, které se účastní i ředitelka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá.
-
Hvězdička se proměnila v ohnivou kouli a explodovala. Čeljabinský meteorit způsobil mnoho zranění
Katastrofy jsou náš obor, říká Jana Tichá, ředitelka budějovické hvězdárny s pobočkou na Kleti. Zdejší astronomové se totiž zabývají asteroidy, které mohou ohrozit Zemi.
-
I v roce 2025 bychom měli z našeho území vidět polární záři. Kdy se objeví, ale nikdo předem neví
V roce 2025 se bude opět zvyšovat sluneční činnost, což by podle jihočeské astronomky Jany Tiché mělo přinést příležitost pozorovat i z našeho území polární záři.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.