V Tučapech je málo pitné vody. Schází hlavně o víkendech, kdy do obce přijíždí stovky chalupářů
V Tučapech na Táborsku chybí kvůli suchu pitná voda, obec ji vozí v cisternách. Na vině je podle vedení obce kůrovcová kalamita, po které zbyl vykácený kus lesa. Krajina kvůli tomu přišla o přirozenou schopnost zadržovat vodu.
„Tenhle kopeček je původní les. Z tohoto prostoru veškerá voda šla do jímek, přepadu a pokračovala do vodojemu. Osmdesát let to fungovalo, byl tady les, byly normální roky,“ ukazuje tučapský starosta Pavel Novák prameniště vody, které má přirozeně gravitačně doplňovat místní vodojem. „Tady by měly být kaluže, ale nejsou, nečvachtá nic. Tady je evidentně příčina,“ dodává.
Vodojem je teď kvůli suchu na třetině své kapacity. Obec ho proto doplňuje vodou, kterou přiváží cisternami. Jen díky tomu zatím stále teče voda v místních domácnostech. „Problém je ten, že občan otočí kohoutkem a stále mu voda teče. Možná pocítí změnu tlaku, nižší průtok, ale nevnímá to, že by mu voda netekla,“ popisuje starosta.
Jeho slova potvrzuje obyvatelka Jana Hrnčířová. „U nás zatím pořád teče, problém není. Zdá se mi ale, že je slabší tlak vody,“ říká.
Čtěte také
Problém se suchem řeší i majitelé domů, kterým zatím schází připojení k obecnímu vodovodu. Patří mezi ně Marek Kuttelwascher. „Jsme odkázaní na vlastní vrty. Občas se stane, že ho vyberu moc a začne téct trochu kalná voda. Každou chvíli člověk přemýšlí o tom, že až tohle nebude, máme bez vodovodu problém. Teď bohužel nastala situace, kdy není voda ani v obecním vodovodu,“ komentuje.
Problém s nedostatkem vody se v Tučapech projevuje hlavně o víkendech, kdy do obce s 800 stálými obyvateli přijedou odhadem tři stovky chalupářů a dalších rekreantů. „Všichni samozřejmě potřebují splachovat, mýt nádobí, prát prádlo, možná zalévat. Snažíme se zabezpečit, aby voda vždycky tekla, ale je to něco za něco. Když při nárůstu cen energií musíme tlačit vodu intenzivně do vodojemu, jsou to obrovské náklady na provoz,“ připomíná Pavel Novák.
Problém s nedostatkem vody mají i další obce v okolí. V Tučapech ho chtějí do budoucna vyřešit připojením k římovské vodárenské soustavě.
Související
-
Upravovat pitnou vodu bude stále náročnější. Ve zdrojích se totiž zvyšuje množství organických látek
Ve vodě vzrůstá množství přírodních organických látek. Nejsou sice škodlivé, ale musí se v úpravnách pitné vody odstranit. To bude stále náročnější a dražší.
-
Růst ozimů, řepky i letos zasetého obilí brzdí sucho. Chybí voda ze zimy i z předjaří
Na jihočeských polích chybí voda. Zima i předjaří byly chudé na srážky. Odrazilo se to na plodinách zasetých loni na podzim i letos v březnu.
-
Město Dačice se připravuje na období sucha, které očekává po kůrovcové kalamitě
Kůrovcová kalamita na Dačicku je u konce. Zmizely s ní tisíce hektarů lesa. Region se teď obává prohlubování sucha, které zažil už v předchozích letech.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Ukrajina tvrdí, že v Kurské oblasti zajala první severokorejské vojáky. Vyslýchá je
-
Analytička Klímová: Češi bývají nespokojení. Jsme teď na úrovni Slovinců. Ale chudší než před 5 lety
-
AfD zvolila Weidelovou kandidátkou na kancléřku. Proti straně demonstrovalo kolem 10 000 lidí
-
Motoristé do parlamentních voleb v koalici nepůjdou. Nevyloučili ale podporu Šlachty a Svobodných