Město Dačice se připravuje na období sucha, které očekává po kůrovcové kalamitě

22. duben 2021 12:52

Kůrovcová kalamita na Dačicku je u konce. Zmizely s ní tisíce hektarů lesa. Region se teď obává prohlubování sucha, které zažil už v předchozích letech. Přestože jde podle hydrologů o běžně se opakující epizody, holiny po těžbě bez stromů a pole s melioracemi nedokážou vodu v krajině udržet.

Město proto chce do místních částí zavést vodovod, parkoviště i veřejné budovy přizpůsobit pro hospodaření s dešťovou vodou, budovat nové rybníky a ty staré opravovat. Ani kapku vody nechce nechat odtéct zbytečně.

Například do opravy hrází dvou rybníků investují Dačice více než tři miliony korun, na projekt získaly dotaci od ministerstva pro životní prostředí. Kromě záchrany biotopu pro zvlášť chráněné živočichy, jako je čolek horský, skokan krátkonohý nebo ropucha obecná, si od investice město slibuje i to, že zadrží vodu v krajině.

Díky deštivému loňskému roku a dostatečné sněhové pokrývce jsou teď hladiny podzemních vod na Dačicku mírně nad normálem. Poslední měsíc ale v regionu nepršelo, a to se začíná podle hydroložky Hany Hornové projevovat na povrchových vodách.

O tom, jestli Dačicko čeká další suchý rok, rozhodne až počasí dalších měsíců. Radnice se přesto na suchou epizodu chystá a snaží se budovat tůně i zachytávat dešťovou vodu na parkovišti nebo ze střechy mateřské školy, aby tak město alespoň malým zlomkem nahradilo funkci lesů, které z regionu zmizely kvůli kůrovci.

Spustit audio

Související