V oblékání i péči o tělo muži dnes dohánějí ženy, říká publicistka, která mapuje módní trendy

24. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Rozhovor s publicistkou a spisovatelkou Michaelou Zindelovou

Šedesátá, sedmdesátá i osmdesátá léta minulého století byla kromě jiného specifická také módou. Trendy této doby v Československu mapuje ve své nové knize publicistka a spisovatelka Michaela Zindelová. Detailně popisuje například fenomén domácího oděvnictví.

Bez nadsázky řečeno, každá československá domácnost tehdy měla šicí stroj. Buď po předcích, nebo novou „veritasku“ z NDR. Zatímco dnes prakticky všichni nakupují oblečení ve velkých obchodních centrech, často od mezinárodních módních řetězců, v době normalizace bylo běžné, že si ženy samy ušily to, co viděly na obálkách časopisů.

„Šily jsme si podle střihových příloh. Třeba v časopise Vlasta se o ně starala Věra Hrubá, skvělá redaktorka, která dokázala zareagovat na každý dopis od čtenářky. Musela se sehnat vhodná látka, a to byly třeba i lůžkoviny, dekoviny nebo věci koupené v Řempu,“ líčí Michaela Zindelová.

Čtěte také

Spisovatelka, publicistka a také bývalá redaktorka Vlasty přiznává, že tehdy to ani jinak nešlo. „Nebylo moc na výběr a my jsme prostě chtěly být v oblečení a líčení trendy. Pokladem pro nás byla taky Burda. Tu každý měsíc k ruce dostávala naše módní redaktorka,“ vypráví a doplňuje, že časopis Burda se těšil obrovské oblibě právě díky precizním a přesným střihům.

Zatímco dámská móda zažívala v době od 60. do 80. let 20. století turbulentní rozvoj, ta pánská se měnila pomaleji a postupně. Dnes je to ale podle autorky několika desítek knih jiné.

„To se vůbec nedá srovnat. Muži ženy dohnali především v péči o tělo, o sebe, také v oblečení. Podívejte se na barber shopy. A to si myslím, že pánové ještě určitě neřekli své poslední slovo,“ hodnotí.

Celý rozhovor s publicistkou a spisovatelkou Michaelou Zindelovou si poslechněte online.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.