V lokalitě Janoch, kde by mohlo být úložiště radioaktivního odpadu, ministerstvo povolilo průzkum. Obce se odvolaly

19. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Z protestní akce u lokality Janoch v roce 2023 | Foto: Matěj Vodička, Český rozhlas

Problémy spojené s přípravou výstavby úložiště jaderného odpadu. Přímou řeč Českého rozhlasu České Budějovice připravil Matěj Vodička

Kam se bude v Česku ukládat radioaktivní odpad, řeší stát už několik let. Mezi čtyřmi vytipovanými lokalitami je Janoch na Českobudějovicku. Ministerstvo životního prostředí by nyní mělo rozhodnout o odvolání, které dotčené obce podaly proti zahájení průzkumných vrtů. Komunikaci státu směrem k obcím a obyvatelům nedávno zkritizoval i prezident Petr Pavel.

„Ten problém se týká nejen zvažovaného úložiště, ale v zásadě jakékoliv důležité infrastrukturní stavby. Pokud obce a jejich obyvatelé cítí, že s nimi úřady jednají bez nutnosti cokoliv vysvětlovat, averze tam samozřejmě bude veliká,“ uvedl prezident během své nedávné návštěvy Jihočeského kraje.

Lokalita Janoch se rozkládá na katastrech obcí Temelín, Olešník, Dříteň a Hluboká nad Vltavou. Zabírá bezmála 23 kilometrů čtverečních.

Ministerstvo životního prostředí loni v říjnu v oblastech vytipovaných pro úložiště jaderného odpadu povolilo průzkumné vrty. Kromě Janochu jde ještě o Hrádek na Jihlavsku, Horku na Třebíčsku a Březový potok na Klatovsku. Obce se proti verdiktu ministerstva odvolaly.

„Rozkladové komisi ministra životního prostředí byl předložen rozklad proti rozhodnutí o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásahy do zemské kůry v lokalitách Janoch a Březový potok. O těchto rozkladech bude rozhodnuto v horizontu jednoho měsíce,“ uvádí pro Český rozhlas mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

Obce odpověď nedostaly

„Nekomunikace“, na kterou ve svém vyjádření narážel prezident Petr Pavel, podle zjištění Českého rozhlasu pokračuje dál. Potvrzuje to nezávislá zastupitelka obce Temelín na Českobudějovicku Hana Hájková. Právě její silný odpor stál z velké části za tím, že ministerstvo nakonec povolení k průzkumným vrtům pozastavilo.

„Ministerstvo životního prostředí od nás dostalo stanovisko k průzkumným vrtům už v roce 2023. Jasně jsme v něm definovali připomínky, dotazy a náležitosti, které jsme prostudovali z technických zpráv Správy úložišť radioaktivního odpadu. Dodnes jsme nedostali relevantní odpověď,“ upozorňuje Hana Hájková.

Kromě Jaderné elektrárny Temelín leží v těsném sousedství lokality Janoch například i bývalá odkaliště MAPE. Ta od 60. do počátku 90. let minulého století sloužila k úpravě uranové rudy a podle odborníků patří mezi největší ekologické zátěže v Česku.

„Přímo vedle elektrárny směrem na jih se navíc chystá výstavba malého modulárního reaktoru. V plánu jsou také dva nové reaktorové bloky. Už jen těch jaderných zařízení má být v lokalitě mnoho. Všechny navíc úřady posuzují izolovaně, neřeší se jejich dopad v součtu,“ připomíná expert na energetiku Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla.

Celý pořad Přímá řeč věnovaný problematice zvažovaného úložiště radioaktivního odpadu si poslechněte online.

Související