Stát chce podpořit rozvoj větrné energetiky. Lámat odpor obcí vůči větrníkům prý ale nebude
Česko zaostává v rozvoji větrné energetiky. S výjimkou Slovenska vyrábíme řádově méně elektřiny z větru než naši sousedé. Stát se rozhodl tuto situaci změnit. Mimo jiné by měly v dohledné době vzniknout takzvané akcelerační zóny, území, kde bude možné stavět větrníky bez zbytečných průtahů. Tématu se věnuje pořad Přímá řeč, jehož hostem je náměstek ministra životního prostředí František Talíř z KDU-ČSL.
Vymezení akceleračních zón podle Františka Talíře urychlí povolovací procesy spojené se stavbou větrných elektráren. „Ne, že bychom obešli například nějaká nutná biologická posouzení, ale při určování akceleračních zón jednotlivá ministerstva už dopředu posoudí střety veřejných zájmů. Jedním zájmem je samozřejmě obrana, pak tady máme kulturní aspekt, environmentální hledisko a podobně a my toto zhodnotíme dopředu, aby se to potom nemuselo složitě jako dnes posuzovat ke každému konkrétnímu případu,“ vysvětluje.
Budování větrných elektráren je v současné době v Česku spojeno s řadou nutných úředních kroků. Jeden větrník se staví zhruba osm až deset let. „A mezitím zastará ta technologie, což je vlastně zoufalý stav,“ komentuje František Talíř.
Čtěte také
Akcelerační zóny by měly být vymezeny během letošního roku. „Nechceme to prosadit na sílu, takže probíhá komunikace s jednotlivými kraji, případně s obcemi, aby vše bylo kompatibilní s jejich zásadami územního rozvoje. Proto to trvá tak dlouho, ale je důležité si všechno vyříkat dopředu než potom vést nějaké kompetenční spory,“ uvádí náměstek.
Obce, které se ocitnou v akceleračních zónách, ale podle něj stále budou moci do plánované výstavby větrných elektráren mluvit. „V současné době často probíhá referendum a když je zamítavé, investoři zpravidla od záměru upustí. Jsou poměrně rozumní a sami se chtějí dohodnout s danou obcí. Podle mého názoru je to jenom správně. Když to místní nechtějí, nechť se to nestane. Pokud tedy projde nová legislativa a budou stanoveny akcelerační zóny, urychlí to proces, ale žádným způsobem to nezhorší pozici obcí oproti současnému stavu,“ ubezpečuje.
Celý pořad Přímá řeč věnovaný větrné energetice si poslechněte online. Hostem je František Talíř z KDU-ČSL, náměstek ministra životního prostředí.
Související
-
O odkladu školní docházky nemají rozhodovat rodiče, myslí si poslanec a učitel. Navrhuje tedy novelu
Novela školského zákona prošla prvním čtením v parlamentu. Mimo jiné se v ní navrhuje, aby všichni prvňáci a druháci měli na vysvědčení slovní hodnocení místo známek.
-
Staré kotle na pevná paliva se musí přestat používat. Majitele čekají kontroly, nejprve jen písemné
Od 1. září 2024 platí zákaz provozování starých kotlů na pevná paliva. Netýká se vás? O jaké kotle jde? Co by měl člověk, který kotel dosud nevyměnil, co nejdříve udělat?
-
Vlastní zdroj energie má do budoucna obrovskou cenu, fotovoltaika se vždy vyplatí, říká poradce
Přichází změny v hospodaření s elektrickou energií. Začala výměna elektroměrů a bylo spuštěno datové centrum, které zavádí nové principy do distribuce a výroby elektřiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka