V Jindřichově Hradci nabízejí šest nových sociálních bytů

12. leden 2019 13:43

Jindřichův Hradec nabídne bydlení lidem v bytové nouzi. Připravených pro ně má šest bytů ve Sládkově ulici. Dům, který v minulosti sloužil jako administrativní budova, nechalo loni přestavět.

„Na každém patře jsou dva 3+kk a jeden 2+kk,“ popisuje Martina Pechová z odboru rozvoje. Na rekonstrukci bývalé kancelářské budovy za více než 14 milionů korun získalo město dotaci dosahující téměř osmi milionů korun.

Byty jsou určené pro lidi v bytové nouzi. „Osobou v bytové nouzi se rozumí osoba v ekonomicky produktivním věku, která nemá uzavřenou jinou nájemní smlouvu, nemá ve vlastnictví ani spoluvlastnictví bytový dům, rodinný dům, byt, dům pro rekreační nebo jiné ubytovací účely a zároveň její průměrný čistý měsíční příjem v období dvanácti měsíců před uzavřením nájemní smlouvy nepřesáhl půlnásobek průměrné měsíční mzdy,“ vysvětluje Martina Pechová.

Městský úřad už přijímá žádosti o byty. Hlásí se o ně matky samoživitelky i celé rodiny. „Máme rodiny, které byly v bytě s prarodiči, třeba v bytě 2+1 bydlí pět nebo šest lidí, tam už je důvod, aby se byt mohl přidělit té mladé rodině,“ potvrdila vedoucí odboru rozvoje Zdeňka Šindelářová.

Pokud nezaplatíte nájemné, můžete přijít i o věci, které máte v bytě

Pevný kurz koruny k euru vytváří stabilní prostředí, které pomáhá ekonomice jako celku.

Lidé si často myslí, že nebudou-li platit nájemné, čeká je pouze výpověď nájmu bytu. To je ale omyl. Z nájemníka se v takovém případě stává dlužník, a to se všemi důsledky. Ukončení smlouvy rozhodně neznamená, že se tím dluh na nájemném maže.

V průměru teď o jeden byt mají zájem tři žadatelé. Kdo nakonec ve Sládkově ulici najde nové bydliště, rozhodnou úředníci do konce února. Nejpozději v březnu se musejí noví nájemníci nastěhovat.

Smlouvu dostanou maximálně na dva roky s možností jejího prodloužení. Podle pravidel dotace zaplatí nájemníci maximálně 57 korun a 50 haléřů za metr čtvereční.

Spustit audio

Související