V hornorakouském Gmundenu oslavili 370 let starý zvyk Liebsttatsonntag

12. březen 2018
Rakousko, nejbližší soused

Perníkovými srdci se už stovky let obdarovávají lidé na znamení lásky i úcty při tradičním svátku Liebsttatsonntag v rakouském Gmundenu. Zvyk je na seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

Na břehu jezera Traunsee, pod vrcholky Alp, se na nedělní oslavu v tradičním oblečení sešly tisíce lidí z celého regionu.

„Potká se tady opravdu hodně lidí z celého Rakouska, také Německa a Švýcarska. Je to jedinečný zvyk,“ vysvětlila průvodkyně Doris Murray, která nestihla upéct tradiční perníky sama a plný koš měla z místního pekařství. Na některých pernících jsou osobní vzkazy, na jiných jenom jméno a věnování.

Místní mají při slavnosti perníková srdce pověšená na krku i na knoflících. Podle Doris Murray se tak snadno pozná i obliba lidí ve městě. Tradičně nejvíc jich má farář a policista.

Turisté jsou na promenádě u jezera v menšině. „Je to opravdu hlavně zvyk místních, i když sem přijede hodně turistů. Kromě srdcí, která si předáváme na znamení přízně, je to i tradice určená chudým lidem. Dříve se rozdávalo jídlo, dnes tady zakoupením polévky přispíváte na charitu,“ dodává průvodkyně.

V průvodu šla i Maria Wicke z téměř tři sta let starého spolku žen Die Goldehaube. Na hlavě měla charakteristický zlatý čepec z roku 1900. „Ten můj je z oblasti Lince, ty jsou nejrozšířenější v Horním Rakousku. Ženy si čepce samy vyrábí, nebo je zdědí. I já mám doma jeden, který jsem si sama vytvořila,“ prozradila.

Jedinečná slavnost Libstattsonntag skončila až v pozdních večerních hodinách. Příště se uskuteční zase čtvrtou postní neděli.

Při oslavě Liebsttatsonntag se v tradičním oblečení scházejí tisíce lidí z celého regionu a obdarovávají se perníkovými srdci
Při oslavě Liebsttatsonntag se v tradičním oblečení scházejí tisíce lidí z celého regionu a obdarovávají se perníkovými srdci
autor: pfr
Spustit audio

Související

  • Rakousko, nejbližší soused

    Představujeme zajímavá místa vzdálená jen kousek od hranic, krásy rakouské krajiny a příběhy lidí, kteří tu žijí.