V Hořicích na Šumavě na prezidenta Petra Pavla čekali i Ježíš Kristus a Marie z pašijových her

20. červenec 2023 08:00

Návštěvu prezidenta Petra Pavla na jihu Čech si nenechaly ujít stovky lidí. Ve středu ho příznivci potkali například v Českém Krumlově, v Dolní Vltavici a také v Hořicích na Šumavě, které se pyšní více než dvousetletou tradicí pašijových her. Proto se setkání uskutečnilo v přírodním amfiteátru.

Prezidenta Petra Pavla a jeho manželku Evu přivítal nejprve starosta Hořic na Šumavě Martin Madej. „Je to pro nás samozřejmě nesmírná čest, protože tady nikdy žádný prezident nebyl. Poslední vysoce postavenou osobností byl v roce 1897 František Ferdinand D´Este, a to už jsme jaksi v době Rakouska-Uherska, takže jsme z toho nadšení,“ řekl.

Před letním amfiteátrem na prezidenta čekalo mnoho lidí a také překvapení – představitelé Ježíše Krista a Marie, kteří hrají v pašijových hrách. „Je to krása, myslím si, že tradice by se měly udržovat. Zrovna jsme se bavili o tom, že vůbec nejde o to, jestli je někdo věřící, nebo nevěřící, ale je to o historii, kultuře, všeobecném rozhledu. A nakonec, spousta těch příběhů je naprosto aktuálních i dneska, protože se to týká mezilidských vztahů a lidských vlastností,“ komentoval Petr Pavel.

Pro představitele Ježíše Krista Tomáše Franců bylo setkání s prezidentem mimořádnou událostí. „No, rozhodně jsem to nečekal, dozvěděl jsem se to včera. Je to veliká čest a zadostiučinění pro spoustu herců, kteří se tady 32 let snažili dát pašije dohromady a svým úsilím tradici oživili,“ připomněl.

Pašijové hry v Hořicích na Šumavě usilují o zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Hořičtí doufají, že návštěva prezidenta Petra Pavla přispěje k tomu, aby se to podařilo.

Spustit audio

Související