V druhé polovině července na nebi uvidíte, jak se Měsíc setká s Jupiterem, Marsem i Venuší

17. červenec 2022

Nejkrásnější planeta, Saturn je podle jihočeského astronoma Miloše Tichého v červenci k vidění na obloze po celou noc, kromě večera. „Z večera ho nevidíte, ale pak nám postupně nad východem vyjde a zbytek noci ho můžeme pozorovat,“ říká.

„Potom za ním následuje v druhé polovině noci Jupiter, který je krásně vidět s proužky a galileovskými měsíci. Chvilinku po něm vyjde Mars, který je takový načervenalý. No, a Venuše nám dělá krásnou jitřenku, tu máme ráno nízko nad východním obzorem,“ dodává.

Pokud jde o setkávání nebeských objektů na obloze, za nejhezčí považuje Miloš Tichý potkávání planet s Měsícem. „19. července bude Měsíc u planety Jupiter, 21. července u Marsu a 26. července se potká s Venuší. V těchto dnech si tedy můžete ověřit, jestli skutečně vidíte na obloze to, co si myslíte, že vidíte,“ usmívá se.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.