Během července přijdeme o 57 minut světla, pak se dny budou krátit ještě rychleji

3. červenec 2022

Letní slunovrat je za námi. To znamená, že světlé dny se pomalu krátí, slunečního svitu začíná ubývat. Na začátku července to podle jihočeského astronoma Miloše Tichého ještě není tak poznat, později jsou změny výraznější.

Prvního července vyšlo slunce v Českých Budějovicích v 5.02 hodin a zapadlo v 21.10 hodin. Světlý den tedy trval šestnáct hodin a osm minut. „To máme dvě třetiny dne sluníčko, to je krásné,“ usmívá se astronom.

V polovině měsíce vyjde slunce v 5.14 hodin a zapadne v 21.02 hodin, den tak bude ve srovnání se začátkem července už o dvacet minut kratší. Slunce bude svítit patnáct hodin a 48 minut.

V poslední červencový den vyjde slunce 5.34 hodin, zapadne v 20.43 hodin. „Během druhé poloviny měsíce tak přijdeme o dalších 37 minut,“ počítá astronom. Celkem během července ubyde 57 minut slunečního svitu.

To, že změny nejsou pokaždé stejné, je dané ekliptikou, po níž Země obíhá kolem Slunce. „Teď je vodorovnější, takže změny jsou mírnější. Jak se potom začneme přibližovat k rovnodennosti, zrychlí se to. Už v červenci je to vidět – za prvních patnáct dní změna o dvacet minut, za druhých patnáct ní už o 37 minut. A srpnu budeme v tom trendu pokračovat,“ připomíná Miloš Tichý.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související