Částečné zatmění Měsíce mohou lidé v Česku pozorovat v říjnu 2023, úplné až v září 2025
Zatmění Měsíce je astronomický úkaz, kdy Měsíc vstoupí do zemského stínu. Nastává pouze, když je úplněk. „Musí být prostě v přímce Slunce, Země a Měsíc, a to je možné opravdu jen při úplňku,“ vysvětluje jihočeský astronom Miloš Tichý.
Proč není zatmění při každém úplňku? „Slunce se svým stínem jde po ekliptice a dráha Měsíce má vůči ekliptice sklon. Kdyby byla stejná, opravdu bychom každý měsíční úplněk měli zatmění, ale Měsíc má sklon pět stupňů a devět minut, takže někdy je na ekliptice výš a někdy níž a netrefí se do stínu,“ popisuje Miloš Tichý.
Astronomové rozlišují tři základní druhy zatmění Měsíce – polostínové, které není možné lidským okem zaznamenat, částečné zatmění a úplné.
Obvykle nastávají dvě až tři zatmění Měsíce ročně. „U zatmění Měsíce je výhoda, že ho vidíte z celé polokoule na rozdíl od zatmění Slunce, které má úzký pás Země,“ dodává Miloš Tichý.
V České republice bude možné nejbližší částečné zatmění Měsíce pozorovat 28. října 2023, další částečné 18. září 2024 a na úplné zatmění Měsíce si pozorovatelé v Česku musí počkat do 7. září 2025.
Související
-
Občanský, nautický, astronomický. Existují tři druhy soumraku, v létě ale nikdy není úplná tma
Soumrak není jen jeden. Jak vysvětluje astronom, odborníci rozlišují tři druhy soumraku. První z nich je občanský. Nastává, když se Slunce nachází šest stupňů pod obzorem.
-
Měsíc není vždy stejně daleko od Země, rozdíl činí zhruba 35 tisíc kilometrů
Kdo hledal začátkem března na noční obloze Měsíc, neuspěl. Měsíc byl totiž v novu, fázi, kdy je k Zemi přikloněn pouze neosvětlenou stranou. To se změní kolem 10. března.
-
Naše planeta se stále hýbe. Díky tomu máme den a noc a také různá roční období
Planeta Země vykonává celkem jedenáct pohybů, spočítali astronomové. Mezi ty nejznámější patří otáčení Země kolem své osy. Díky tomu se střídá den a noc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka