Měsíc není vždy stejně daleko od Země, rozdíl činí zhruba 35 tisíc kilometrů

9. březen 2022

Kdo hledal začátkem března na noční obloze Měsíc, neuspěl. Měsíc byl totiž v novu, tedy fázi, kdy je k Zemi přikloněn pouze neosvětlenou stranou. To se změní kolem 10. března, kdy vstoupí do první čtvrti.

„O první čtvrti vždycky říkám, že je nejhezčí na pokoukání. Hned 11. března bude sice Měsíc v odzemí, tedy nejdál od Země, takže trošičku menší, ale ono se to nepozná. V odzemí je Měsíc vzdálen 404 308 kilometrů,“ doplňuje jihočeský astronom Miloš Tichý.

Úplněk uvidíme 18. března a 24. března bude Měsíc naopak nejblíže Zemi, tedy v přízemí. „Přiblíží se k nám na 369 724 kilometrů. Přízemí a odzemí tedy dělí nějakých 35 tisíc kilometrů. To je rozdíl do deseti procent, takže i ta velikost je plus minus deset procent, okem to nepoznáte,“ uvádí astronom s tím, že do poslední čtvrti vstoupí Měsíc 25. března.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.