V březnu se světlá část dne prodlouží o hodinu a 49 minut, čeká nás také změna času
V době mezi zimním slunovratem, který nastává v prosinci, a letním slunovratem v červnu se neustále prodlužuje světlý den. Pocítíme to i v březnu, kdy postupně přibydou téměř dvě hodiny slunečního svitu.
Prvního března vyšlo v Českých Budějovicích slunce v 6.45 hodin a zapadlo v 17.45 hodin, světlý den tedy trval přesně jedenáct hodin.
„V polovině března, konkrétně patnáctého, vyjde slunce už v 6.16 hodin a zapadne v 18.07 hodin. Délka světlého dne se tak protáhne na 11 hodin a 51 minut,“ uvádí jihočeský astronom Miloš Tichý.
V neděli 27. března přejdeme na letní čas, tedy ve dvě hodiny v noci posuneme hodinky na třetí. „V poslední březnový den pak vyjde slunce v 6.42 hodin, ale už letního času, a zapadne v 19.31 hodin. Na konci měsíce tak bude mít den 12 hodin a 49 minut. Pokus si to tedy spočítáme, zjistíme, že během března se světlý den prodlouží o jednu hodinu a 49 minut,“ dodává astronom.
Související
-
Naše planeta se stále hýbe. Díky tomu máme den a noc a také různá roční období
Planeta Země vykonává celkem jedenáct pohybů, spočítali astronomové. Mezi ty nejznámější patří otáčení Země kolem své osy. Díky tomu se střídá den a noc.
-
Měsíc můžeme na obloze vidět i odpoledne, nebo dopoledne. Souvisí to s jeho oběhem kolem Země
Osmého února dorostl Měsíc do první čtvrti. „To je nejlepší na pokochání se dalekohledem. Paprsky dopadají šikmo, každá vyvýšenina vrhá dlouhý stín,“ připomíná astronom.
-
Jednou za 28 let připadají dny v týdnu na úplně stejná data, fáze Měsíce se opakují po 19 letech
V kalendářích běžně zjišťujeme, kdo má daný den svátek. Objevují se tam ale i různá čísla a písmena, jejichž význam málokdo zná. Souvisí s pohybem nebeských těles.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.