Území bez lovu na Šumavě se neosvědčila, jelení zvěř odešla a vlci jdou stále po ovcích

30. říjen 2019 14:47

Už víc než rok je na Šumavě rozšířené takzvané území bez lovu. Jedná se o zhruba sedm tisíc hektarů poblíž hranice s Bavorským lesem, kde se nesmí střílet jelení zvěř.

Správa národního parku tak chtěla poskytnout vlčí smečce území, ve kterém bude mít maximální klid a také dostatek potravy v přirozeném prostředí. Vlci tak měli pomoci regulovat stav jelení zvěře.

Například na Prášilsku je teď jelení zvěře opravdu méně. Kvůli přítomnosti vlků totiž odešla. Přestěhovala se do míst, kde je větší klid – do vyšších poloh i do podhůří parku. A vlci na to také zareagovali. Jdou tam, kde mají lepší prostředí pro lov, a to jsou louky s ovcemi.

Jelení zvěř teď na Prášilsku skoro nepotkáte a budou tady mít potíže se splněním plánu lovu. Letos mají stanovený limit 85 kusů jelení zvěře. „Máme problém něco ulovit. V tuhle dobu jsme už měli vždycky uloveno padesát až šedesát kusů, teď jsme na deseti,“ říká Marek Drha, vedoucí územního pracoviště Prášily.

Čtěte také

Vlk se vrací za snadnou kořistí. Potvrzuje to i chovatel Miroslav Melcher, který mezi Srním a Prášily pase ovce na asi 50 hektarech. „Letos jsme přišli o nějakých padesát až šedesát ovcí, včetně jehňat. Při jednom útoku došlo k rozdělení stáda. Některé kusy jsme našli, jiné ne, pochybuji, že je najdeme, než napadne sníh,“ popisuje.

Útoky jsou podle něj v různých intervalech. Třeba je měsíc klid a pak šelmy zaútočí častěji. Vlk obvykle nějakou ovci sežere, s jinými si jen pohraje a zabije je, jiné rozežene.

Vlci se pohybují po celé Šumavě, kolik jich přesně je, není možné určit. „Oni přecházejí, jejich akční rádius je velký. My víme jen o těch, které zachytily fotopasti, a těch je pět. Na rozdíl od loňského roku zachytily fotopasti letos i mladého vlka,“ doplňuje mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

autoři: Jitka Englová , iko
Spustit audio

Související