Už čtyřicetkrát zasahovali letos vodní záchranáři na Lipně. V tropických dnech přibylo kolapsů turistů

23. červenec 2024 11:38

Víc zásahů na souši a u břehů než na vodní hladině mají letos vodní záchranáři na Lipenské přehradě. Kvůli tropickým dnům totiž přibylo kolapsů turistů. V aktuální sezoně už záchranáři se základnou v Dolní Vltavici také evidují jedno úmrtí u jezera.

„Na Lipně bylo asi čtyřicet zásahů, což je poměrně dost, z toho zhruba deset až patnáct vážnějších. Zajímavé je, že na vodě zásahů moc není, jde většinou kolaps, nějaký zdravotní problém na břehu. Musíme ale také vzpomenout jednu utonulou osobu ze začátku července,“ uvádí náčelník lipenských vodních záchranářů Milan Bukáček.

Během tropických dní by si podle něj turisté měli hlavně hlídat pitný režim. „Když plavu ve vodě, neznamená to, že nepotřebuji pít. Zároveň je samozřejmě potřeba zůstat ve stínu. Pokud jsem na plachetnici, ofoukává mě vítr, zdá se mi, že jsem v pohodě, ale i na plachetnici může dojít ke kolapsu,“ upozorňuje.

Čtěte také

Varuje také před skoky do vody. „Je tam jakási skočná vrstva, kdy máme třeba do půl metru třiadvacet stupňů, ale pak už je tam čtrnáct, to člověk potom nemusí úplně zvládnout. A rozhodně neskákat tam, kde si nejsem jistý, že je hloubka. Zvláštností Lipna jsou různé plovoucí objekty, ostrovy, pařezy. Člověk má třeba na plachetnici pocit, že je ve velké hloubce, skočí a je tam po kolena vody,“ popisuje Milan Bukáček.

Stále častěji vyjíždějí hlídky na Lipně k převráceným plachetnicím. Vodní záchranář Radek Toman upozorňuje, že lidé, kteří si půjčují lodě, musí dávat pozor hlavně na místní proměnlivé počasí. „Lidé, kteří vyráží s plavidly na vodu, by měli samozřejmě sledovat předpověď počasí, protože tady se to může během pěti minut úplně změnit,“ říká.

V loňské sezoně měli lipenští vodní záchranáři u přehrady celkem 54 zásahů a ošetřili 183 lidí, 32 z nich bylo v ohrožení života.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související