Slizká rosolovitá hmota velká i jako fotbalový míč vás může překvapit při koupání v Lipně
Neobvyklé bochníky rosolu můžou zaskočit lidi koupající se v lipenské přehradě. Jsou to kolonie invazního živočicha bochnatky americké. I když je podle mnohých na první pohled odpudivá, jde o velmi užitečný organismus. Letos se podle vědců víc rozmnožila kvůli horkým letním dnům.
Chatař Milan Motl, který tráví u Lipna prázdniny s vnukem Robinem, narazil na bochnatku americkou u jedné z malých pláží nedaleko Radslavi u Černé v Pošumaví. „Je teda hodně slizká a je hodně velká,“ líčí Robin.
Pro Milana Motla není tento živočich žádnou vzácností. Vídá ho poměrně často i na dalších místech v jezeře. „Viděli jsme ji například u Mravenčí zátoky u Jenišova, která je zarostlá starými pařezy, a bochnatka tam určitě nachází lepší životní prostředí. Tam byla i bochnatka velká jako fotbalový míč,“ říká.
S bochnatkou americkou se setkávají na březích Lipna také vodní záchranáři z Dolní Vltavice. „Před pár dny jsme jeli na kajaku a viděli jsme opravdu velkou bochnatku v rakouské zátoce. Měla tak kilo až dvě, byl to pořádný kus. Setkáváme se s ní, když jsou vlny, které vyhodí tohoto živočicha na břeh,“ potvrzuje šéf záchranářů Milan Bukáček.
Čtěte také
Bochnatka se na jihu Čech poprvé objevila ve větších koloniích na Třeboňsku už v roce 2003. Postupně se rozšířila i na další místa. „Šíření napomáhají kromě lodní dopravy také ptáci. Bochnatky vytvářejí takzvané statoblasty, klidová stádia, která mají háčky. Pomocí těchto háčků ulpívají například na vodním ptactvu, které je potom roznáší. Vytváří velké kolonie obsahující až miliony jedinců. Myslím, že největší kolonie, která byla nalezena, vážila až deset kilogramů,“ uvádí hydrobiolog Petr Znachor.
Za větším rozšířením tohoto organismu v letošním roce může podle něj počasí. „Na začátku léta panovaly vysoké teploty a bochnatka obecně preferuje vodu, která má teplotu nad dvacet stupňů. I když dojde k ochlazení vzduchu, voda se neochlazuje tak rychle, takže bochnatka má ideální podmínky pro růst,“ vysvětluje.
„Další zajímavou okolností, která může přispívat k tomu, že letos je bochnatka tak rozšířená na Lipně, je to, že Lipno je udržováno na vysoké hladině. To znamená, že břehové porosty jsou zaplavené a organismus má dostatek možností, kde může růst,“ dodává hydrobiolog.
I když bochnatka americká nepatří v živočišné říši ke krasavcům, jde o velmi užitečný organismus. Funguje jako vodní filtr, živí se bakteriemi, řasami a sinicemi. Lidem ublížit nemůže.
Související
-
Chatu na Orlíku raději u hráze, na koupání jsou ale nejlepší pískovny a lomy, radí hydrobiolog
Kvalita vody na koupání ve stojatých nádržích se mění podle počasí. Stoupne-li teplota vody nad dvacet stupňů, množí se sinice. Ty jsou závadné a mohou být i jedovaté.
-
Malý kelímek dokáže zabránit velkým škodám. Novou past na klikorohy vyvinuli jihočeští vědci
Kůrovcová kalamita dala zelenou dalšímu škůdci. Klikoroh borový ničí sazenice na pasekách po kůrovcové těžbě po celé republice. Má tam dostatek potravy a rychle se množí.
-
Zátěže na krajinu se nebojím. Obyvatelé Lipenska potřebují, aby je levý břeh uživil, říká Jiří Mánek
Pomáhat rozvoji cestovního ruchu, to je hlavní cíl Turistického spolku Lipenska. Sídlí v Loučovicích a jeho členy jsou obce, firmy, neziskové organizace, ale i jednotlivci.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Teď už je to jen mezi Spolu a STAN. My míříme do opozice, říká Havlíček ke Středočeskému kraji
-
Ve škole v teplých botách a oblečení. Gymnázium v Jeseníku po povodni netopí a není jasné, kdy začne
-
Míša s AADC čtyři měsíce po genové terapii: nově drží hlavu, sedí, pije brčkem a chystá se na chůzi
-
Akce: Výbuch: ‚Sbohem, Rusko.‘ Exploze ve Vrběticích změnily českou politiku, Zeman zůstal sám