Unikátní adventní koncert v budějovickém rozhlase přinesl Bylinky – písničky z hrnečku a Zpáteční do Betléma

9. prosinec 2019

U Tří lvů adventně zavoněly písničkové Bylinky z hrnečku. Z Moravy, přesněji z Velkého Meziříčí, přijelo do sálu Českého rozhlasu České Budějovice padesát dětských zpěváků ze školních sborů Slunko a Harmonie pod vedením Olgy Ubrové a Andrey Svobodové.

Šlo o zcela unikátní, vlastně premiérové představení loňského neobyčejného alba dvojice Josef Fojta a Emanuel Míšek nazvané Bylinky – písničky z hrnečku.

Toto album vychází z veršovaného pohádkového muzikálu Anička a bylinkové kouzlo, který nastudovali herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Jak říká Josef Fojta, klávesista a dlouholetý člen oblíbeného souboru Hradišťan, je určen nejenom dětem, ale doslova každému.

S kouzelnou mocí bylinek a rozkvetlé voňavé louky album vtipně seznamuje posluchače napříč generacemi. Využívá k tomu písničky rozličných hudebních žánrů i hlas vynikajícího českého herce Josefa Somra.

Čtěte také

Ten sice u Tří lvů nebyl, avšak hudebník Josef Fojta a učitel a textař Emanuel Míšek se stali společně s dalšími muzikanty aktéry kouzelného večera v sále Českého rozhlasu České Budějovice.

Deska Bylinky – písničky z hrnečku vznikala dlouhou dobu, asi deset let. „Dali jsme dohromady hodně věcí a vznikla taková meditativní deska. Josef hraje v Hradišťanu, je velmi vytížený, já jsem učitel a jsem taky vytížený. Učím na prvním stupni a permanentně potřebuji nějaký materiál pro děti a tohle se mi hodilo,“  řekl Českému rozhlasu Emanuel Míšek.

Druhá část neobyčejného představení patřila zcela vánočně koncipovanému pásmu Zpáteční do Betléma a něco voňavého navíc. Jedná se o poutavý proud písniček a říkanek (nejen) pro děti.

Záznam z tohoto pozoruhodného adventního koncertu najde místo ve vánočním programu Českého Budějovice.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.