Umírala v jihočeském hospici, ale chtěla do své postele na Ukrajinu. Poslední přání se podařilo splnit, vypráví ředitel
Vánoce vrcholí svátkem Tří králů. Biblický příběh o vznešených mužích, kteří přišli obdarovat novorozeného Krista, připomíná v přeneseném slova smyslu i dary, kterých se každý den dostává nám. V prvé řadě je to dar života. Někdy to ale může být i dar smrti – takové, jakou si pro sebe přejeme a jakou potřebujeme.
Jeden takový příběh vypráví v novoročním Zdravíčku Robert Huneš, ředitel Hospice svatého Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích a prezident Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče.
„I nás v hospici se dotkla ukrajinská patálie. Zažili jsme třeba to, že pacientka, která se u nás odebírala na věčnost, ukrajinská paní z Dnipru, velmi zatoužila zemřít doma ve své rodné posteli, v místě těžkých bojů,“ vzpomíná Robert Huneš.
Samotný hospic přání splnit nemohl, protože zdravotní pojišťovny nekryjí výjezd do zahraničí, ale rodina pacientky byla podle něj velmi sveřepá a sama zajistila sanitku. „Ukrajinský lékař se záchranářem jeli skoro dva tisíce kilometrů k nám,“ popisuje.
„Všechno bylo domluvené předem, naši lékaři už je čekali. A pak přišla ta krásná hatmatilka češtiny, ukrajinštiny, angličtiny, latiny, kdy si lékaři vyměnili nejdůležitější informace. My jsme je vybavili nejnutnějšími léky, protože hrozily akutní potíže, aby to po cestě zvládli,“ doplňuje ředitel prachatického hospice.
Po krátké chvíli se osazenstvo sanitky i s pacientkou vydalo znovu na téměř dva tisíce kilometrů dlouhou cestu. „A díky tomu paní skutečně měla možnost zemřít ve svém rodném domě na Ukrajině. To jsou ty velké věci, o kterých třeba při své práci přemýšlím, jak je budeme zvládat nově,“ komentuje Robert Huneš.
Celé novoroční Zdravíčko s Robertem Hunešem, ředitelem prachatického hospice, si poslechněte online.
Související
-
Zdravotníci musí zachraňovat umírajícího až do poslední chvíle, změnit to může dříve vyslovené přání
Vyslyšet přání nevyléčitelně nemocného pacienta, pokusit se mu přizpůsobit nemocniční prostředí, být oporou i jeho rodině a blízkým. Takové cíle si klade paliativní péče.
-
První Vánoce bez někoho, kdo nám odešel, jsou příležitostí ke smíření, říká ředitel hospice
Ať si to chceme přiznat, nebo ne, covid s námi zatočil. Připravil nás i o životy. V prvním čtvrtletí letošního roku umřelo v Česku podle statistik nejvíc lidí od roku 1950.
-
Předejít Alzheimerově chorobě pomůže trénink paměti i těla, ale také setkávání s mladšími generacemi
Vážné onemocnění projevující se ztrátou nervových buněk poprvé popsal v roce 1906 německý lékař Alois Alzheimer. V Česku je tato nemoc diagnostikována 160 tisícům pacientů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.