Učeň si při výrobě dílu pro lodní motor počínal tak obratně, že hned dostal nabídku práce
Strojní inženýr a učitel na průmyslové škole Pavel Hlásek je autorem pěti technologických učebnic, ale také mnoho času strávil jako průvodce turistů po různých zemích. Narodil se před válkou v Českých Budějovicích. Po válce nastoupil do učení v Trhových Svinech.
Praxi tenkrát absolvoval v budějovickém závodě Motor a ta se stala také zlomem v jeho životě. „Možná už víte, že o životě člověka někdy rozhoduje náhoda. A mně se to stalo několikrát a vždy to znamenalo skok dopředu,“ usmívá se.
„V Motoru jsme pracovali na strojích, frézkách, soustruzích, byli jsme i v přípravě výroby, prostě jsme během půl roku procházeli takovým všeobecným seznámením. Já si tam jednoho dne připravoval obrážečku na kuželová kola, tenkrát se v Motoru vyráběly i lodní motory, a to bylo na ně, a zastavil se mu mě jeden člověk,“ vzpomíná na osudové setkání Pavel Hlásek.
„Zeptal se, odkud jsem a jak tu obrážečku seřizuji. Tak jsem mu popsal, že to počítám pomocí funkce sinus, nebo tangens a to tam vložím pomocí koncových měrek. A on tak na mě koukl a řekl: Hele, přines mi zítra tvůj sešit z technického kreslení. Druhý den si prohlédl moje výkresy a nabídl mi, abych pracoval u něj v konstrukci,“ vypráví.
O profesní dráze Pavla Hláska tak bylo jasno. V rozhovoru pro cyklus Jihočeši ale ještě zavzpomíná na dětství a mládí, Sokol, vojnu, svou milovanou ženu i krásná místa v zahraničí, kam často doprovázel turisty.
Související
-
Nafukovat pneumatiky, protáčet motory, utírat prach. Péče o muzeum historických vozidel je náročná
Muzeum historických vozidel, staré zemědělské techniky, řemesel a modelů funguje v Pořežanech. O sbírku, která zabírá 900 metrů čtverečních, se starají otec se synem.
-
Svými podmalbami na skle zdobí Jiří Honiss venkovské kapličky a boží muka
Jiří Honiss z Opalic nedaleko Kamenného Újezda je muž mnoha řemesel, zájmů a aktivit. Původní profesí železničář mimo jiné dostal jihočeské ocenění Nositel lidových tradic.
-
„Možná trochu namachrovaný, ale hezký,“ směje se svému zájmu o vše železničář a znalec Šumavy
S Karlem Fürbachem jste se možná už potkali. Tento Šumavák třeba nikdy nechyběl na Volarských slavnostech dřeva, kde už třetí dekádu předvádí výrobu tradičních dřeváků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.