U romské rodiny snadno poznáte, že něco potřebuje, většinová se za to stydí, říká ředitel salesiánského střediska
Podchytit dítě z neuspokojivých poměrů a připravit ho na samostatnou budoucnost. To je cílem církevního řádu salesiánů, kteří se po celém světě zaměřují na práci s mládeží a rodinami. V Českých Budějovicích mají farnost v lokalitě Čtyři Dvory, patří do ní přes 40 tisíc obyvatel tamních sídlišť.
Právě smíšené komunitě z této oblasti, jejímu sociálnímu smíru i intelektuálnímu a dovednostnímu rozvoji se tam řeholníci bez hábitů, zato s vyhrnutými rukávy – jak sami říkají – věnují v Salesiánském středisku mládeže. Jeho ředitelem je Ondřej Trojek.
„Naše jedinečnost je v tom, že nejsme klasický dům dětí a mládeže, kde by byla zastoupena pouze oblast pedagogická. V naší práci je od samého počátku také propojení na práci sociální. Máme dvě oblasti – pedagogickou i sociální, a ty nejdou vedle sebe, ale jsou propojené. V našich programech tedy potkáte jak pedagogy, tak vychovatele, tak i sociální pracovníky,“ popisuje.
Salesiáni si podle Ondřeje Trojka uvědomili, že vzdělávat a vychovávat děti je jedna věc, ale druhá je začít včas, odmalička, v rodině, kde dítě vyrůstá. „Musí se pracovat s celkem, proto jsme začali do vzdělávání vstupovat i s tímto rozměrem. Naši sociální pracovníci chodí do rodin, tam, kde je to potřeba. A spolu s rodinou nastavují pravidla, pomoc, která v důsledku zase pozitivně působí na dítě,“ říká.
Čtěte také
Zvenčí vnímané problémy dětí totiž nemusejí být v nich samých. „Vezmeme-li špatné známky ve škole, nemusí to být tím, že by děti byly, jak se říká, hloupé, ale třeba neměly to štěstí a jejich rodiče nemají dostatečné vzdělání a nemohou jim pomoci s domácími úkoly. To je prostor pro nás. Pomáháme dětem s přípravou, spolupracujeme se školami a máme konkrétní zpětnou vazbu, jak dítě prospívá a jak se zlepšuje,“ líčí Ondřej Trojek.
„Podobně máme možnost zlepšit sociální zázemí rodin,“ pokračuje ředitel Salesiánského střediska mládeže v Českých Budějovicích, „díky potravinové bance Jihočeského kraje můžeme zprostředkovávat i tuto pomoc. Jsou totiž mezi námi bohužel také rodiny s dětmi, které opravdu mají nouzi o jídlo.“
Jak říká, rozklíčovat takovou potřebu je někdy jednodušší, jindy složitější. „U romské rodiny je dobře identifikovatelné, co potřebují, ale u většinové společnosti je to velmi těžké. Tam převládá vědomí nějakého sociálního statusu, jeho ztráta, obava, co si pomyslí druzí, stud. A je těžké přimět rodiny k tomu, pojďme ty věci pojmenovat, pojďme je řešit, od toho jsme tady,“ dodává.
Celý rozhovor o Salesiánském středisku mládeže v Českých Budějovicích s jeho ředitelem Ondřejem Trojkem si poslechněte online.
Související
-
Dětem ze sociálně slabých rodin chybí pochvala i možnost být dětmi. Změnit se to snaží „nízký práh“
Deset a patnáct let pomáhají lidem dvě zařízení charity v Českých Budějovicích – Rodinná poradna Sasanka a Nízkoprahové centrum pro děti a mládež. Obě vede Jitka Borovková.
-
Umělci, ajťáci, vědci… Děti s autismem se mohou uplatnit v mnoha oborech, připomíná ředitelka centra
Chtějí přijetí, uplatnění a přátelství. Místo toho mají často celoživotní samotu. To říká o lidech s poruchami autistického spektra ředitelka Autis Centra Milena Urbanová.
-
Děti se rodí v ideálním nastavení, pak je zkazíme, vytváříme tlak a závislé vztahy, tvrdí psycholog
Psycholog a terapeut Lukáš Dastlík, který pracuje s jednotlivci i týmy a pomáhá párům, radí, jak zvládat emoce a konflikty a také co s láskou, jestliže přerůstá přes hlavu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.