Symfonická pocta Haně Hegerové a její písničky v novém hávu nabízejí neobvyklý posluchačský zážitek
Byl jsi král, tak tato méně známá písnička autorů Václava Zahradníka a Pavla Kopty v podání Hany Hegerové z roku 1979 z archivu České televize otevírá Světla ramp ozvláštněna novým symfonickým orchestrem.
Že skladba nabrala tuto podobu, je hlavně zásluha vydavatele Tomáše Padevěta, blízkého přítele Hany Hegerové, který se citlivě stará o její odkaz a je autorem úspěšného, před nedávnem vydaného biografického románu Carmen: Skutečný život Hany Hegerové.
U příležitosti prvního výročí odchodu velké šansoniérky vydal Tomáš Padevět zajímavě pojatý maxi-singl Symphonic Tribute To Hana Hegerová (Symfonická pocta Haně Hegerové) se čtyřmi jejími nově zmixovanými staršími nahrávkami (kromě již uvedené Byl jsi král to jsou Šťastné slunce, Já ráda vzpomínám a Z mého života).
Tomáš Padevět zajímavý počin okomentoval: „Krásné aranže vytvořil skvělý Adrián Harvan z Košic. Byl mi doporučen dirigentem Leošem Svárovským. Nahrávky jsme natočili v listopadu s předními hráči sCore Orchestra ve Studiu A České televize, pod vedením dirigentky Michaely Rózsy Růžičkové. Symfonická pocta Haně Hegerové připomíná její silný vztah ke klasické hudbě.“
Čtěte také
Tři písničky Hany Hegerové z tohoto „symfonického“ maxi-singlu si v pořadu Světla ramp můžete poslechnout.
Následovat bude písničkou dokumentovaná informace o odchodu zprvu reklamního manažera, poté dočasné hvězdy pop music a nakonec starosty malého horského města Billa Friese. Jeho ohromným úspěchem pod pseudonymem C. W. MacCall byla písnička Convoy, která se umístila v 70. letech na vrcholu žebříčku a která je založena na příběhu o armádě kamionů dovádějících po Spojených státech vzdor rojům policistů a Národní gardě. Její úspěch byla tak nevídaný, že inspirovala také natáčení stejnojmenného celovečerního filmu s Krisem Kristoffersonem.
A vše zarámuje vzpomínka dubnového jubilanta Mikiho Ryvoly na okolnosti vzniku legendární trampské skupiny Hoboes.
Související
-
Jaroslav Wykrent uměl ve svých písničkách citlivě a vkusně nahlížet téma lásky
„Nikdy jsem vlastní písničky neprosazoval a pokaždé jsem se chtěl s kapelou domluvit. Jedinou výjimkou, kdy jsem uplatnil jakýsi svůj rozhodující hlas, byla Růžová pentle.“
-
Eduard Krečmar napsal texty k velkým hitům Karla Gotta, Petry Janů, Věry Martinové i Petra Nováka
Hvězdičko blýskavá, Mýdlový princ, Už nejsem volná, S láskou má svět naději, To máme mládež, Není nám už sedmnáct a řada dalších českých hitů nese slova Eduarda Krečmara.
-
Válka je vůl aneb Písničky proti válkám bojující
Když mluví zbraně, mlčí múzy. Múzy ale také mohou proti zlu války bojovat, a to i v písničkách, ačkoli to boj rovný není. Několik takových protestsongů přináší Světla ramp.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.