Puff, kouzelný drak, aneb legendy folku, ale také soulu i country hudby odcházejí

20. leden 2025

Světla ramp mají po čase smutnější přídech – pořad je totiž motivován odchody několika zajímavých postav pop music dřívějších časů z širého světa v minulých týdnech. Puff, the Magic Dragon, Puff, kouzelný drak, písnička legendární folkové skupiny Peter, Paul and Mary mozaiku otevře.

Má to svůj důvod, neboť 7. ledna 2025 skonal ve věku 85 let první podle jména z této sestavy, zpěvák a kytarista Peter Yarrow. Mary Travers zemřela v roce 2009, Paul Stookey žije.

Písničku o kouzelném nesmrtelném drakovi jménem Puff Peter Yarrow složil na základě básně svého kamaráda, tehdy také studenta Cornellovy univerzity, později vynálezce v oblasti vizuálních technologií Lennyho Liptona, který ji napsal, když mu bylo devatenáct, a byl překvapen, když tento text pak použila skupina Peter, Paul and Mary.

Ale zpátky k Peteru Yarrowovi, potomku ukrajinských přistěhovalců, jehož otec, právník, si poangličtil jméno z Yaroshevitze. Na začátku šedesátých let vytvořil později slavné folkové trio ze zpěvačky Mary Travers a písničkáře, kytaristy a zpěváka Noela Paula Stookeyho.

Peter, Paul and Mary měli řadu hitů jako právě Puff, the Magic Dragon, Lemon Tree, If I Had a Hammer nebo Blowin In the Wind, tehdy ještě od málo známého Boba Dylana.

Finálním, pozdním, ale největším hitem Peter, Paul and Mary, kteří byli vzory třeba pro jihočeské Minnesengry, byla v roce 1969 skladba od blízkého kamaráda této kapely, slavného písničkáře Johna Denvera Leaving on a Jet Plane, kterou si také můžete poslechnout, jakož i další písničky vztahující se k uzavřeným životním příběhům zpěváka Brentona Wooda, australské countryové legendy Chada Morgana nebo Sama Moorea, poloviny proslulého soulového dua Sam and Dave.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.