Světla v dubnu přibývá, na konci měsíce už slunce nad obzorem stráví čtrnáct a půl hodiny
Duben je dalším měsícem, kdy se prodlužuje doba slunečního svitu. To trvá až do letního slunovratu v červnu. Délka světlé části dne se během dubna postupně protáhne zhruba o hodinu a čtyřicet minut.
Prvního dubna vyšlo slunce v Českých Budějovicích v 6.40 hodin letního času a zapadlo v 19.33 hodin. „Slunce tak bylo nad obzorem už skoro 13 hodin, přesně 12 hodin a 53 minut,“ počítá jihočeský astronom Miloš Tichý.
V polovině měsíce, 15. dubna vyjde slunce v 6.11 hodin a zapadne v 19.54 hodin. „Dny se tedy krásně prodlužují, to už máme třináct a tři čtvrtě hodiny. A 30. dubna sluníčko bude svítit od 5.43 do 20.16 hodin, takže nad obzorem stráví čtrnáct a půl hodiny,“ dodává astronom.
Pokud si někdo chce zkontrolovat po zimě své sluneční hodiny, měl by to podle Miloše Tichého udělat kolem 15. dubna. „Tehdy bude časová rovnice mezi středním a pravým slunečním časem nulová. Čas na slunečních hodinách odpovídá střednímu času, který máme na hodinkách,“ vysvětluje.
Související
-
Časová pásma se zrodila v 19. století. Čína má jen jedno, Rusko snížilo počet z jedenácti na devět
Celosvětová koordinace času není tak stará, jak bychom si možná mysleli. Ještě v polovině 19. století byl třeba jiný čas v Českých Budějovicích a Jindřichově Hradci.
-
První jarní den je 21. března? To bude pravda až za osmdesát let
Jarní rovnodennost, tedy začátek astronomického jara, nastane 20. března v 16.33 hodin. Od tohoto okamžiku se noc zkracuje a den prodlužuje, což potrvá až do slunovratu.
-
Měsíc není vždy stejně daleko od Země, rozdíl činí zhruba 35 tisíc kilometrů
Kdo hledal začátkem března na noční obloze Měsíc, neuspěl. Měsíc byl totiž v novu, fázi, kdy je k Zemi přikloněn pouze neosvětlenou stranou. To se změní kolem 10. března.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?