Svatý Vavřinec byl popraven velmi krutým způsobem. Na obloze zůstaly jeho slzy
Meteory odjakživa přitahovaly pozornost lidí. Říká se, že když vidíte padat hvězdu, můžete si něco přát a splní se vám to. „Podotýkám, že to je sice hezké úsloví, ale my astronomové za to rozhodně nezodpovídáme,“ usmívá se šéfka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá.
Mezi nejvýraznější úkazy na obloze patří meteorický roj Perseidy, který je možné pozorovat vždy v srpnu. Také se mu říká Slzy svatého Vavřince.
Podle Jany Tiché to souvisí s tím, že první evropské záznamy o zvýšeném výskytu meteorů v srpnu pocházejí ze třetího století našeho letopočtu. „Svatý Vavřinec byl 10. srpna ve třetím století, přesně v roce 258, popraven, proto lidé začali meteory označovat jako jeho slzy,“ vysvětluje.
Svatý Vavřinec byl správcem církevního majetku. Když ho měl předat římskému císaři, odmítl to a raději ho rozdal křesťanským chudým. „Právě za to byl popraven, a to velmi krutým tehdejším způsobem. Byl vlastně upečen, ugrilován na roštu. Proto se s tím roštem světec zobrazuje,“ doplňuje Jana Tichá.
Související
-
Zrnka z komety Swift-Tuttle prolétávají atmosférou. V srpnu uvidíte až sto meteorů za hodinu
Perseidy, jeden z nejnápadnějších meteorických rojů, zdobí srpnovou oblohu. Jde o úkaz, kdy meteory zdánlivě vyletují z jednoho místa, v tomto případě ze souhvězdí Persea.
-
Jarní rovnodennost byla významným bodem roku už pro staré civilizace, začínaly podle ní i kalendáře
Pravidelným březnovým astronomickým úkazem je rovnodennost. Podle definice jde o okamžik, kdy střed slunečního kotouče prochází průsečíkem nebeského rovníku a ekliptiky.
-
Země není středem vesmíru. Po staletí udržovanou nauku převrátil naruby Mikuláš Koperník
Renesanční učenec Mikuláš Koperník, který se narodil 19. února 1473 v polské Toruni, má svůj pomník i na jihu Čech. Je po něm pojmenována mladší kopule hvězdárny na Kleti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka