Svatý Vavřinec byl popraven velmi krutým způsobem. Na obloze zůstaly jeho slzy

27. srpen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Umučení svatého Vavřince na fresce v kostele v německém Denkendorfu | Foto: Zvonimir Atletic / Shutterstock.com

O meteorech a nejstarších dochovaných záznamech jejich pozorování mluví astronomka Jana Tichá v rubrice Jihočeské nebe

Meteory odjakživa přitahovaly pozornost lidí. Říká se, že když vidíte padat hvězdu, můžete si něco přát a splní se vám to. „Podotýkám, že to je sice hezké úsloví, ale my astronomové za to rozhodně nezodpovídáme,“ usmívá se šéfka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá.

Mezi nejvýraznější úkazy na obloze patří meteorický roj Perseidy, který je možné pozorovat vždy v srpnu. Také se mu říká Slzy svatého Vavřince.

Podle Jany Tiché to souvisí s tím, že první evropské záznamy o zvýšeném výskytu meteorů v srpnu pocházejí ze třetího století našeho letopočtu. „Svatý Vavřinec byl 10. srpna ve třetím století, přesně v roce 258, popraven, proto lidé začali meteory označovat jako jeho slzy,“ vysvětluje.

Svatý Vavřinec byl správcem církevního majetku. Když ho měl předat římskému císaři, odmítl to a raději ho rozdal křesťanským chudým. „Právě za to byl popraven, a to velmi krutým tehdejším způsobem. Byl vlastně upečen, ugrilován na roštu. Proto se s tím roštem světec zobrazuje,“ doplňuje Jana Tichá.

autor: Filip Černý

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.