Sváteční hudební dopoledne s legendárním houslistou Janem Hrubým a jeho úctyhodnými přáteli

17. listopad 2023

Legendu rockových houslí Jana Hrubého a jeho přátele hostil na začátku letošního května studiový sál Českého rozhlasu České Budějovice. Výběr z vydařeného vystoupení přinášíme na sváteční dopoledne.

Vynikající houslista Jan Hrubý vstoupil do srdcí českých rockových a bluesových příznivců jako velmi výrazný člen kapely Etc... Vladimíra Mišíka, jejímž nahrávkám dodával onen charakteristický zvuk, ale také Framus Five Michala Prokopa.

Je známo, že Jana Hrubého přitahuje keltská muzika, čehož dokladem je skupina Kukulín. Špičkoví muzikanti jsou také jeho zúčastnění přátelé: klávesista a kytarista Ondřej Fencl, člen kapely 5P Luboše Pospíšila a Schodiště, spoluhráč Vladimíra Merty, lídr kapely Hromosvod.

A jistě též anglický excelentní hráč na keltskou harfu Sean Barry, jenž doprovází Lenku Filipovou, byl členem formace Irish Dew a jako chlapec hrál pro královnu Alžbětu II.

Oba pánové se střídají také ve zpěvu na podiu i s perkusistou, ale jinak hercem Michalem Hnátkem.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.