Studenti si čepují filtrovanou vodu přímo ve škole. Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity šetří přírodu i peníze

5. leden 2024 15:36

Šetřit peníze, životní prostředí a ještě se starat o svoje zdraví. To vše umožňuje studentům a zaměstnancům Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích filtrační stanice na vodu Lokni. Zájemci si z ní můžou natočit filtrovanou chlazenou vodu do vlastní lahve. Ušetří tím stovky PET lahví měsíčně.

„Otevřu aplikaci v telefonu a hned na hlavní stránce je QR kód. Telefon přiložím sem, kód se načte a už můžu čerpat vodu perlivou, nebo neperlivou,“ ukazuje studentka Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity Tereza Bohdálková.

Pro chlazenou filtrovanou vodu do vlastní lahve si chodí také Julie Kovářová. „Je to skvělý. Voda je o něco lepší než z těch plastů, řekla bych, že i chuťově. A hlavně je to dlouhodobě udržitelné, nemusíme kupovat plast, je to ekologické,“ chválí.

S nápadem pořídit filtrační stanici pro ekonomickou fakultu přišla její děkanka Zuzana Dvořáková Líšková. Inspirovala se na jiných školách doma i v zahraničí, kde systém Lokni už využívají. „Je jedinečnou pomůckou, jak snížit například celkový plastový odpad, který odchází z ekonomické fakulty. Snižujeme náklady na recyklaci a myslíme i na zdraví zaměstnanců a studentů, protože tu vlastní lahev si každý udržuje v pořádku,“ říká.

Čtěte také

Udržitelnost je součástí učiva na fakultě. Podle děkanky by ji měli studenti znát nejenom z učebnic, ale hlavně z praxe. Proto je kromě filtrační stanice Lokni v samotné budově několik dalších konkrétních příkladů, jak šetřit energie i životní prostředí.

„Konkrétním příkladem je fotovoltaika, zavedení chytrých místností, ztlumené osvětlení, jednoduché zapínaní jednotlivých přístrojů, ovládání žaluzií prostřednictvím chytrých řešení. To všechno nám trochu snižuje energetickou náročnost, ale hlavně nás to učí šetrnosti vůči životnímu prostředí. Zbytečně netopíme, zbytečně nesvítíme, to dokážeme ovládat chytrými knoflíky,“ vysvětluje.

Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích před měsícem začala využívat fotovoltaickou elektrárnu, která jí zajistí další úspory v rozpočtu.

Spustit audio

Související