Středověká tvrz v Tiché na Českokrumlovsku se po čtrnáctileté rekonstrukci otevřela lidem
Místem setkávání na česko-rakouském pomezí se znovu stala tvrz Tichá na Českokrumlovsku. Přitom ještě před několika lety vypadala tato jedinečná středověká památka jako skládka šrotu a odpadu. Díky úsilí dobrovolníků a spolku Hrady na Malši se ji podařilo zachránit před zánikem.
„Právě vstupujeme do věže, tady můžete vidět poměrně nevelké prostranství, které je ohrazené vysokou obvodovou hradbou o síle zhruba 2,1 metru, což pro české tvrze není úplně typické,“ ukazuje předseda spolku Hrady na Malši Radek Kocanda.
Tvrz podle něj byla v dezolátním stavu. „Už jenom troska, která držela spíš zázrakem. Na rekonstrukci se podílel opravdu nesmírný počet lidí, určitě stovky, i když třeba ne všichni přímo přiložili ruku k dílu, ale pomohli nám třeba při projektu, při prosazování té myšlenky a podobně,“ říká.
Čtěte také
Jak se myšlenka na záchranu tvrze Tichá zrodila, ale Radek Kocanda přesně říct nedokáže. „Vlastně ani sám nevím. Já se prostě na těchto stavbách cítím dobře a cosi mě pudilo, abych jim věnoval svůj čas. A když je potom člověk dostatečně zarytý a má buldočí vytrvalost, výsledky se dostaví,“ dodává.
Dominantou tvrze je velká věž s hrázděným patrem, jediná stavba svého druhu v republice. „Hrázděné patro je tvořeno dřevěnou kostrou, výpletem z proutí. V jedné místnosti byla kuchyň a jídelna, vedle byla velmi komfortní místnost, vytápěná, zároveň vyložená dřevem. Tento prostor nebyl trvale obývaný, sloužil pro kratší pobyty,“ upřesňuje Radek Kocanda.
Věž nabízí i zajímavé výhledy, například na šumavské kopce. I když rekonstrukce tvrze Tichá trvala čtrnáct let, zdaleka ještě není u konce. Bude následovat obnova vodního příkopu nebo vybudování zázemí pro vzdělávání.
Související
-
Hrad Pořešín u Kaplice byl zarostlý a rozpadal se. Z křoví ho doslova vysekal Radek Kocanda
Ještě před dvaceti lety tu byly jen drolící se ruiny někdejšího hradního paláce, zarostlé trávou, křovím a stromy. Zřícenina hradu Pořešín ale nedala spát Radku Kocandovi.
-
První dojem byl strašný. Přesto Jan Mužák jihočeský zámek Dobrohoř koupil a probouzí ho k životu
Jako sladovna, později pivovar a ještě později správní budova pro majitele landštejnského panství sloužil zámek Dobrohoř. Svůj poetický název získal až ve 20. století.
-
Z takové památky nelze odejít, říká Pavel Halada, který se snaží zachránit tvrz v Kestřanech
Ve středověké tvrzi v Kestřanech na Písecku bydlela šlechta, zemědělci i krávy. Potom, co ji Schwarzenbergové prodali, začala chátrat. Teď ji zachraňuje rodina Haladových.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Neustále říkáme, že české zdravotnictví je dokonalé. Podle mě už dávno jedeme z kopce, varuje lékař Šebek
-
Zmocněnec: Ruská prohlášení o míru jsou podmínky kapitulace. To Ukrajinci ani my nemůžeme připustit
-
Asadova vláda tvrdé ruky byla křehká. Určitě to má vliv na ochotu Hamásu uzavřít příměří, říká expert
-
Mít děti je skvělé, problém je bydlení, tvrdí Juchelka. ‚Bezdětnost bývala normou,‘ oponuje Jílková