Strakonická teplárna opět přestala dodávat teplo na sídliště, z kohoutků teče jen studená voda

23. červen 2021 15:55
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Teplárna Strakonice

Už potřetí přerušila strakonická teplárna dodávky tepla na sídliště Šumavská. Poprvé se to stalo letos v lednu. Stejná situace nastala i minulý měsíc, kdy bez teplé vody zůstali obyvatelé více než 250 bytů ve 14 panelových domech.

V úterý se teplárenské kohouty zavřely krátce před polednem, od té doby mají lidé na sídlišti k dispozici jen studenou vodu.

„Mrzí mě to hrozně moc. Jsem opravdu naštvaná. Ty společnosti tvrdí, že jeden dluží tomu a druhý zase tomu, ale tam, kde jsou třeba malé děti, je to bez teplé vody hrozné. My jsme nakonec vlastně jako rukojmí,“ říká Kristýna Kosíková, který žije na sídlišti Šumavská 46 let.

Nic podobného tady za celou dobu nepamatuje. „Včera jsem to vyřešila tím, že jsem si ohřála dvakrát vodu v rychlovarné konvici. Nalila jsem to do lavůrku, zředila studenou vodou a takhle jsem se umyla,“ popisuje.

Ředitel teplárny Pavel Hřídel tvrdí, že se jen snaží dodržet smlouvu s distribuční společností Energo, u jejíhož vzniku byl Energetický regulační úřad. „Úřad nastavil parametry smlouvy, které my naprosto striktně dodržujeme. Je tam jasně napsáno, za jakou cenu se má prodávat, jaké množství se má dodávat a v jakém měsíci. A proto jsme přerušili dodávky, protože si odebrali to množství, které si nasmlouvali. Já to řeknu jinak. Když si objednáte v pekárně deset rohlíků, kolik jich dostanete? Já mu nemůžu dodávat patnáct, když si objednal deset,“ reaguje.

Čtěte také

Mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort ale tuto argumentaci strakonické teplárny odmítá. „U tohoto typu smluv se běžně uvádí předpokládané množství odebraného tepla. Běžné ale není, že by po jeho překročení teplárny odpojovaly své odběratele, aniž by s nimi předem jednaly. Argumentace, že snad Teplárna Strakonice nemůže dodávat tepelnou energii, protože by jí za to hrozily sankce ze strany Evropské unie, je absurdní,“ uvádí.

Energetický regulační úřad se případem dále zabývá. Teplá voda teď ale stále ještě v bytech na sídlišti Šumavská neteče.

„Je to stále odstavené, byť se regulační úřad vyjádřil, že by to odstavovat neměli. Naopak, že jim hrozí sankce, když to odstaví. Nám je to opravdu líto, protože ti lidé za to nemohou a bez teplé vody jsou zoufalí, neví, co mají dělat. A my jsme zoufalí a nevíme, co máme dělat,“ potvrzuje jednatel distribuční společnosti Energo Roman Němeček.

Vedení teplárny tvrdí, že jí distribuční firma dluží zhruba 3,5 milionu korun za odebrané teplo. Podle jednatele společnosti Energo Romana Němečka je to ale naopak teplárna, která za neuhrazené služby dluží přibližně 14 milionů korun. O platby se firmy soudí.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související