Různé názory na cenu tepla vedly k dalším změnám ve vedení strakonické teplárny

Teplárna ve Strakonicích před koncem loňského roku plánovala téměř třicetiprocentní zdražení cen tepla. S tím ale město jako většinový vlastník společnosti nesouhlasilo.

Kvůli střetu koncepcí složil na začátku ledna funkci ředitele Josef Eigner. Jeho místo zůstalo neobsazené.

Předsedou představenstva teplárny se stal Pavel Hřídel. Na postu vystřídal starostu Břetislava Hrdličku z hnutí Strakonická Veřejnost, který zůstal členem představenstva. Pavel Hřídel chystá změny ve struktuře i hospodaření společnosti.

„Do budoucna je samozřejmě nutné zdražovat dál, protože náklady dál porostou. Teplárna poslední čtyři roky netvořila ve své podstatě žádný zisk, nejsou zdroje na to, aby bylo možné ztrátové hospodaření nějakým způsobem dál financovat,“ obhajuje původní téměř třicetiprocentní zdražení bývalý ředitel teplárny a bývalý zastupitel za ČSSD Josef Eigner.

Město, které je většinovým vlastníkem společnosti, téměř třicetiprocentní navýšení ceny odmítlo. Hlavně proto, že by potom přišlo o dva největší zákazníky – ČZ Strakonice a Adient.

Vedení Strakonic odmítá zprávy o krachu teplárny. Starosta zároveň vyměnil místostarostu

Zastupitelé Strakonic neschválili zveřejňování informací o hospodaření teplárny na webových stránkách po každém čtvrtletí

Opoziční zastupitelé Strakonic za ODS, TOP 09 a hnutí Jihočeši 2012 prosadili mimořádné zasedání zastupitelů. Ve středu 1. listopadu na něm jednali o hospodaření akciové společnosti Teplárna.

Další důvody uvádí starosta Břetislav Hrdlička z hnutí Strakonická Veřejnost: „Jedná se tady o občany a ať je ve vedení města, kdo chce, tak by měl udělat tu samou věc, kterou jsme udělali my, protože tohle zdražení bylo vražedné a neodpovídalo vůbec schopnostem a možnostem teplárny.“

Podle nového předsedy představenstva teplárny Pavla Hřídele je možné najít peníze na pokrytí zvýšených nákladů. „Musíme si narovnat smlouvy, změnit smlouvy s dodavateli, odběrateli a pak nám z toho vychází zase úplně jiná čísla. Jednáme s bankou o odložení splátek úvěru, řešíme provozní úvěry i přefinancování od jiné banky nebo hledání nových zákazníků,“ říká.

Teplo ve Strakonicích bude nakonec dražší jen o dvě a půl procenta, namísto původně plánovaných sedmadvaceti procent. Někteří politici ale toto rozhodnutí považují za populistický krok.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související