Šťastné staré slunce, o kterém česky zpívala i Jitka Zelenková, poprvé světu představil Frankie Laine
Diskografie Jitky Zelenkové není tak objemná, jak by mohla být, kdyby coby back-vokalistka nekryla záda Karlu Gottovi a více se věnovala sólové kariéře. Na druhou stranu, dlouhodobý dotyk s maximální profesionalitou, jež kolem zlatého slavíka panovala, jistě také měl svou hodnotu.
Přesto se Zelenkové během let jaksi bokem podařilo nazpívat několik písniček, co unesou označení hit. A ve zralejších letech si splnila i sen s nahrávkami inklinujícími k pop-jazzu.
Sem také patří její verze písničky Šťastné staré slunce navazující na předešlé české pokusy Hany Hegerové a dalších popasovat se s působivou melodií i textem vzniklým v dávných poválečných časech.
Tehdy (samozřejmě v originálu nazvaném That Lucky Old Sun) je poprvé – a velmi úspěšně – představil světu americký zpěvák a herec Frankie Laine. A jen potvrdil, že se na jeho ocelové hlasivky nesnášely komplimenty jen tak pro nic za nic.
Související
-
Všichni jsou už v Mexiku. Houpavý hit v české verzi zpívá Michal Tučný, v originále Willie Nelson
Osvědčený tandem Michal Tučný (zpěvák) – Zdeněk Rytíř (textař) je podepsán pod mnoha nahrávkami, které ve své době razily cestu moderní country k českým posluchačům.
-
Píseň o klepání na nebeskou bránu, kterou česky zpívá Petr Kalandra, napsal Bob Dylan pro western
Výsledek takového počínání je vždy nejistý a bez záruky, ale kdybychom pátrali po nejpřebíranější písničce, asi by nebyla chyba uvažovat o této skladbě.
-
Písničku Oh L´Amour převzal Petr Muk od britské skupiny Erasure v době, kdy „letěl“ synth-pop
Českokrumlovský rodák Petr Muk je jedním z nemnoha hudebníků, kteří to z jižních Čech dotáhli až k celorepublikovému uznání. Jako zpěvák byl skutečně masově populární.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.