Slávek Janoušek a Huménečko odstartovali v budějovickém rozhlase nový ročník Houpacího koně

9. listopad 2018

Ve čtvrtek 8. listopadu se uskutečnil v budově Českého rozhlasu v Českých Budějovicích úvodní koncert nového ročníku Houpacího koně. Vystoupil poslední vítěz, kapela Huménečko, a jako host pozvání přijal Slávek Janoušek.

Když se něco koná podeváté v pravidelném rytmu, je zřejmé, že jde o životaschopnou akci už s dobrou tradicí. A takový je koncert Houpací kůň u Tří lvů, v jehož rámci se představuje vítěz již pevně zavedené stejnojmenné písničkářské přehlídky při festivalu Okolo Třeboně.

V posledním ročníku, z něhož vysílal velmi zajímavě pojatý přenos Český rozhlas České Budějovice, nejvíce zaujala hlasující i publikum vůkol altánku v třeboňské zámecké zahradě výborná kapela Huménečko.

Uměleckou i fyzickou ozdobou této šestičlenné formace jsou dvě interesantní mladé dámy – zpěvačka Michaela Klásková a hráčka na cimbál Katrin Jongepierová.   

Zatímco přechozí vítěz, kapela Isara, hraje keltský folk-rock, Huménečko spojuje ve své dosavadní pětileté historii a původní tvorbě (kromě jiného zdokumentované již dvěma alby) rock s prvky a melodikou moravského folklóru. Vždyť pochází z nevelkého Lipova na jižní Moravě.

Kapela Huménečko je stylově příbuzná na jedné straně s Čechomorem, na druhé straně se soubory jako Cimbal Classic.

Jestliže hostem minulého Houpacího koně u Tří lvů byl populární jindřichohradecký zpívající právník Ivo Jahelka, tak letos ve studiovém sále zahrál známý písničkář Slávek Janoušek, zpívající učitel, s jemnou nadsázkou napsáno. 

Soutěž talentů na festivalu Okolo Třeboně ovládla folkrocková kapela Huménečko

Přímý přenos Českého rozhlasu České Budějovice z hudebního festivalu Okolo Třeboně

Lázeňské město Třeboň opět hostilo hudební festival Okolo Třeboně. Program plný kultury obohatilo finále soutěže talentů Houpací kůň. Jejím vítězem se stala kapela Huménečko, jak mohli lidé zjistit také v přímém přenosu Českého rozhlasu České Budějovice.

Šestapadesátiletý Slávek Janoušek je totiž vystudovaným pedagog a školní prostředí a velmi mladé publikum mu nejsou cizí ani v současnosti. Narodil se a vyrůstal v Ústí nad Orlicí, ale již dlouhá léta spojen je především s Brnem.

Slávek patřil k písničkářům, kteří připravovali svými koncerty cestu k listopadu 1989. Jeho debutové, třicet roků staré album Kdo to zavinil se strhující protestní titulní písničkou náleží k tomu nejlepšímu z českého písničkářství dodnes!

Tím se však kariéra písničkáře a skvělého kytaristy Slávka Janouška rozhodně nezastavila (její součástí byla například těsná spolupráce s Vlastou Redlem a Samsonem Lenkem v triu), čehož důkazem bylo i českobudějovické rozhlasové vystoupení společně s kytaristou Lubošem Vondrákem, s nímž kdysi dávno vyhrál interpretační Portu, a pozoruhodným zpěvákem, kytaristou a hráčem na foukací harmoniku Láďou Zítkou.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.