Školám chybí učitelé. Prestiž povolání klesá, mzdy jsou nižší než ve firmách
Gymnázia a střední školy v Českých Budějovicích mají nedostatek učitelů přírodovědných oborů. Týká se to hlavně matematiky, fyziky nebo informatiky. Pomoci se jim teď snaží přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity ve svém Centru pro přírodovědné vzdělávání. Mladším kantorům umožňuje doplnit si potřebnou atestaci nebo také zblízka poznat práci špičkových vědců.
„My jsme v situaci, kdy nám skupina pedagogů došla do důchodového věku a čeká nás zásadní obměna sboru. Bude se to týkat zhruba třiceti, pětatřiceti procent sboru, to znamená nějakých 12 až 14 lidí,“ říká ředitel Gymnázia Jírovcova Pavel Kavřík.
Ve velmi podobné situaci je momentálně i českobudějovická střední průmyslová škola stavební. Podle jejího ředitele Vladimíra Kostky je věkový průměr tamního učitelského sboru 55 let. „Problém je u fyziky, kde mám jednoho jediného učitele, který je v důchodovém věku. Já samozřejmě nevím, kdy ho to přestane bavit, kdy mu třeba zdravotní důvody neumožní pokračovat. Pokouším se sehnat učitele fyziky už delší dobu a nemám,“ popisuje.
Problém je také v oboru informatiky, která je dnes pro studenty stavařiny klíčová. Z hlediska platového ohodnocení škola nemůže konkurovat firmám a podnikům při oslovování absolventů počítačových oborů.
Čtěte také
„Abyste sehnali někoho do školy, to musí být zapálenec, který třeba cítí, že má poslání učit děti. Jinak samozřejmě v každém podniku dostane víc než u nás, a to neříkám, že se platy nezlepšily. Zlepšily, ale pořád je to ve srovnání s tímto sektorem nedostatečné,“ připomíná Vladimír Kostka.
Celkovou situaci se snaží zlepšit Centrum pro přírodovědné vzdělávání přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, které funguje už druhým rokem. Zájemci si v něm například můžou zvýšit kvalifikaci z učitele pro základní školu na středoškolského učitele.
„V matematice, fyzice, informace a dalších přírodovědných předmětech nabízíme spoustu akcí a máme s tím velký úspěch. Navštěvují nás učitelé nejen z Jihočeského kraje, ale z celé republiky,“ dodává proděkanka fakulty Jana Kalová.
Průměrný věk středoškolských učitelů kolem 50 let má drtivá většina krajů v republice. Vyplývá to z dat ministerstva školství. S nedostatkem pedagogů se tak v nejbližších letech budou podle odborníků potýkat nejen jižní Čechy. Ředitelé škol se zároveň shodují, že za úbytkem kantorů stojí také celospolečensky klesající prestiž učitelského povolání.
Související
-
Ministerstvo doporučuje v době covidu slovní hodnocení žáků, většina škol ale zůstává u známek
Za týden dostanou děti pololetní vysvědčení. A ředitelé řeší, jak budou hodnotit žáky. Ve stejný čas totiž kvůli někteří chodili do školy, zatímco jiní se učili na dálku.
-
Jako kapitán vedl Vladimír Caldr hokejovou reprezentaci. Teď řídí školu a řeší třeba i covid
Někdejší kapitán československé hokejové reprezentace Vladimír Caldr teď vede jiný tým. Učitelský sbor. Bývalý útočník Motoru České Budějovice je ředitelem základní školy.
-
Mí čtvrťáci mě přihlásili tajně, dostali mě, říká Pavlína Kopáčiková, vítězka soutěže Zlatý Ámos
Začínala jako vychovatelka v družině, až poté studovala univerzitu a stala se učitelkou. A to velmi úspěšnou. Před pár dny získala Pavlína Kopáčiková titul Zlatý Ámos 2019.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko na Ukrajině vítězí jen v Trumpově hlavě. Netvrdí to ani provládní blogeři, píše ruský novinář
-
Starostové nemohou být novou hlavní protiváhou Babiše, říká politolog. Jejich voliči jsou neloajální
-
Rádio Svobodná Evropa vysílá nezávislé zpravodajství a to se Trumpovi nehodí, míní Klvaňa
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Viktorie Plzeň hostí ostravský Baník, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos