Škola, kde se pije pivo. Ve Veselí nad Lužnicí vyrůstají budoucí sládci, bez ochutnávek se výuka neobejde
Ve většině škol je pití alkoholu přísně zakázáno. Ve Veselí nad Lužnicí je ale ochutnávání piva důležitou součástí výuky. Střední odborná škola ekologická a potravinářská totiž vychovává nové sládky. A ti se musí naučit, jak má dobré pivo chutnat.
„Teď tady mám pivo, které je krásně chmelové, je tam cítit to aroma, pěkná hořkost,“ hodnotí student čtvrtého ročníku Radek Čítek degustační vzorek. Musí se při tom soustředit na řadu věcí. „Podle senzorické analýzy se dá poznat, jestli tam nejsou nějaké nežádoucí látky, pak hodnotíme samozřejmě aroma a chutě, říz, plnost, hořkost,“ vyjmenovává.
Technologii výroby piva se chce po studiích dále věnovat i třeťák Ladislav Kejmar. „Plánuji v pivovarnictví zůstat, možná i studovat dále. A třeba někdy v budoucnu mít vlastní minipivovar,“ uvažuje.
Studium technologie potravin není výhradní doménou mužů. Mezi degustátory je řada dívek, pivo hodnotí například Nikola Jinochová. „Nejvíc mě baví senzorická analýza, ale i teorie je zajímavá,“ komentuje.
Čtěte také
Výrobu piva ve Veselí nad Lužnicí vyučuje sládek Aleš Boubelík, podle kterého je hodnocení piva sice krásná, ale obtížná disciplína. „Je to složité, chce to praxi, cvik. Lidská chuť a paměť jsou strašně krátké, je třeba pravidelně trénovat, poznávat vůně a chutě,“ popisuje.
Ředitel školy Ladislav Honsa připomíná, že absolventi oboru technologie potravin snadno najdou pracovní uplatnění. „Například zrovna v minulých dnech jsem byl osloven dvěma řediteli velkých pivovarů, že by potřebovali absolventy. To je jen jeden příklad toho, že naši studenti nacházejí velmi dobré uplatnění,“ říká.
V současné době funguje v Česku podle údajů Českomoravského svazu minipivovarů přes 550 pivovarů a další stále vznikají.
Související
-
Je třeba ochutnávat piva ostatních, abychom stále poznali, jestli je naše dobré, připomíná sládek
Pro domácí vaření piva se nadchlo mnoho Čechů. „Když se dodrží postupy a hlavně hygiena, hygiena a zase hygiena, tak pivo musí dopadnout dobře,“ říká sládek Libor Smutek.
-
Zapomenutý obor svářeč a potrubář oživila hněvkovická škola. Vyučené odborníky chce elektrárna
Devět budoucích svářečů se začíná učit v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou. Nový obor škola otevřela ve spolupráci se společností ČEZ. V energetice totiž svářeči chybí.
-
Veselí nad Lužnicí hledá využití pro Starou radnici. Zájem má místní dům dětí i střední škola
Ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku vznikají plány na budoucí využití historické radnice. Památkově chráněný objekt koupilo město od soukromého vlastníka za 20 milionů korun.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpova cla jsou největší zásah do role Ameriky v mezinárodním obchodu, míní ekonom Bartoň
-
Fiala: Tři procenta HDP na obranu jsou reálná. K obnovení konzultací se Slovenskem nevidím důvod
-
Netanjahua by Polsko nezatklo. Mezinárodní zatykač má i tak smysl, shodují se odborníci
-
STEM: ANO by ve volbách překonalo hranici 35 procent. Motoristé by do Sněmovny neprošli