Škola, kde se pije pivo. Ve Veselí nad Lužnicí vyrůstají budoucí sládci, bez ochutnávek se výuka neobejde

3. říjen 2024 14:36

Ve většině škol je pití alkoholu přísně zakázáno. Ve Veselí nad Lužnicí je ale ochutnávání piva důležitou součástí výuky. Střední odborná škola ekologická a potravinářská totiž vychovává nové sládky. A ti se musí naučit, jak má dobré pivo chutnat.

„Teď tady mám pivo, které je krásně chmelové, je tam cítit to aroma, pěkná hořkost,“ hodnotí student čtvrtého ročníku Radek Čítek degustační vzorek. Musí se při tom soustředit na řadu věcí. „Podle senzorické analýzy se dá poznat, jestli tam nejsou nějaké nežádoucí látky, pak hodnotíme samozřejmě aroma a chutě, říz, plnost, hořkost,“ vyjmenovává.

Technologii výroby piva se chce po studiích dále věnovat i třeťák Ladislav Kejmar. „Plánuji v pivovarnictví zůstat, možná i studovat dále. A třeba někdy v budoucnu mít vlastní minipivovar,“ uvažuje.

Studium technologie potravin není výhradní doménou mužů. Mezi degustátory je řada dívek, pivo hodnotí například Nikola Jinochová. „Nejvíc mě baví senzorická analýza, ale i teorie je zajímavá,“ komentuje.

Čtěte také

Výrobu piva ve Veselí nad Lužnicí vyučuje sládek Aleš Boubelík, podle kterého je hodnocení piva sice krásná, ale obtížná disciplína. „Je to složité, chce to praxi, cvik. Lidská chuť a paměť jsou strašně krátké, je třeba pravidelně trénovat, poznávat vůně a chutě,“ popisuje.

Ředitel školy Ladislav Honsa připomíná, že absolventi oboru technologie potravin snadno najdou pracovní uplatnění. „Například zrovna v minulých dnech jsem byl osloven dvěma řediteli velkých pivovarů, že by potřebovali absolventy. To je jen jeden příklad toho, že naši studenti nacházejí velmi dobré uplatnění,“ říká.

V současné době funguje v Česku podle údajů Českomoravského svazu minipivovarů přes 550 pivovarů a další stále vznikají.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související