Skladby, které hraje jen hrstka houslistů, představuje Pavel Šporcl na novém albu
Mount Everest houslového repertoáru. Tak zní podtitul nového alba nejpopulárnějšího českého houslisty současnosti Pavla Šporcla. Na album Paganiniana naváže turné, které nabídne šestnáct koncertů ve třinácti městech.
Houslista se po covidové pauze těší na živá vystoupení a své publikum. Jak ale sám potvrdil, během vynucené umělecké pauzy se vůbec nenudil.
„Když jsme nemohli na koncertní pódia, já jsem se vrhnul do jiné práce. Hodně jsem streamoval, chtěl jsem lidem zpříjemnit smutné večery. Naučil jsem se nové skladby, napsal jsem novou knihu s Václavem Žmolíkem Můj život nejen s houslemi a natočil jsem novou desku. Takže já se nenudil ani minutu,“ vypráví.
Nové album Pavla Šporcla se točí kolem Paganiniho. „Najdeme na něm skladby vrcholné virtuozity. Na albu hraji nejen skladby tohoto italského houslového mága, ale i další kompozice inspirované Paganinim. Jsou to skladby, které nehrají všichni houslisté, hraje je pouze hrstka. Mám je rád, putují mým životem a jsem rád, že jsem je na toto speciální album mohl vměstnat,“ popisuje.
Čtěte také
S novou deskou vyjede Pavel Šporcl na turné po České republice, které směřuje do menších, komorních sálů. Chce také poukazovat na krásy naší vlasti. „O mně je známé, že mám naší zemi nesmírně rád, tady to miluju a tady chci žít. Jsem velmi národně hrd. Máme krásnou hymnu, města, přírodu a na tento fakt rád poukazuji u nás i ve světě,“ komentuje.
Při plánování turné nezapomněl na své rodné město, tedy České Budějovice. Zahraje tu ve středu 22. září v kostele svaté Anny, koncertní síni Jihočeské filharmonie v Kněžské ulici.
Celý rozhovor s houslistou Pavlem Šporclem o Paganinim, novém albu i turné si poslechněte online.
Související
-
Houslista Pavel Šporcl nahrává s Jihočeskou filharmonií speciální album v odletové hale letiště
Celou letošní sezónu odehrála Jihočeská filharmonie na letišti. V odletové hale v Plané u Budějovic našla zázemí, které jí chybělo kvůli rekonstrukci koncertní síně.
-
Hrál malého Amadea ve filmu Miloše Formana, dnes je uznávaným klavíristou
K interpretaci svých děl si ho zvou světoví skladatelé, k výuce talentů i akademie z druhého konce zeměkoule. S klavírem ale Miroslav Sekera začínal doma v Čechách.
-
Mého Oscara rodiče zabalili do deky a zamkli před zloději, prozrazuje hudebnice Markéta Irglová
„Stála jsem s dvěma kufry na nádraží ve Valašském Meziříčí a mířila do Irska. V té době jsem si neuvědomovala, že jak člověk jednou vylítne z hnízda, už není cesty zpět.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.