Sherwood Anderson: Smrt v lese. Drsný příběh z amerického středozápadu čte Martin Stránský
Povídka Sherwooda Andersona vypráví tragický příběh jedné obyčejné ženské, která žila s manželem násilníkem a zlodějíčkem a stejně nevyvedeným synem někde kus za městem. Nedělala celý život nic jiného, než že se starala o potravu pro dobytek, slepice a psy a o potravu pro svého muže a syna.
Drsný příběh z amerického středozápadu první poloviny 20. století vyšel v češtině ve stejnojmenné povídkové sbírce v roce 1964.
Rozhlasovou podobu dostala Smrt v lese v roce 2016. Svým charismatickým hlasem povídku ve studiu načetl herec Martin Stránský.
Sherwood Anderson
Povídkář a romanopisec Sherwood Anderson (1876-1941) je považován za jednoho z nejoriginálnějších tvůrců moderní americké literatury.
Narodil se v Ohiu. V době španělsko-americké války (1898) sloužil jako dobrovolník na Kubě. V dalších letech byl zaměstnán jako textař u reklamní agentury, později pracoval v továrně na barvy.
Následovala úspěšná podnikatelská kariéra, která ale nedokázala udusit obrovský literární talent – téměř ve čtyřiceti letech se Sherwood Anderson vrhl na spisovatelství. Opustil rodinu a odjel do Chicaga.
Po výstižném portrétu vlastního otce v autobiografickém románu Syn Windyho McPhersona (1916) a po méně zdařilém pokusu o socialistický román Muži na pochodu (1917) vydal roku 1919 svou nejpozoruhodnější knížku, sbírku povídek Městečko v Ohiu – vyprávění o osudech lidí, kteří touží ve svém životě najít družnost, pochopení a lásku, kteří se marně snaží zbavit mučivého pocitu osamění.
Další povídky shrnul do sbírek Vejce triumfující (1921), Koně a lidé (1923) a Smrt v lese (1933).
Související
-
Jaroslav Havlíček: Černá paní. Vyprávění malého kluka o jeho prvním setkání se smrtí
Pátek býval dnem rozčilení a utajovaného strachu, vzpomíná vypravěč na své dětství, na časy, kdy s bratrem poslouchali strašidelné příběhy, historky o loupežích a vraždách.
-
Albatros. Příběh vojáka a odbojáře, který zjistí, že s některým nepřítelem se bojovat nedá
Dostihový jezdec Jindřich Horský býval důstojníkem prvorepublikové armády, působil v protifašistickém odboji, ale po komunistickém převratu se nedokázal přizpůsobit...
-
Karel Poláček: Povídka o tom, kterak si pan Hugo Lüftschütz chtěl vzíti slečnu Orensteinovou, ale…
Hugo Lüftschütz je svobodný, což se mu nezdá efektivní. Být ženatý by ho ale zase zavazovalo k tomu mít všelijaké příbuzné… Rozverná židovská anekdota od Karla Poláčka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka