Setkání s moderátory, stará i nová technika, koncerty. Do rozhlasu přišly během Dne otevřených dveří stovky lidí
Poznat rozhlasovou práci zblízka mohli lidé v Českých Budějovicích. Český rozhlas otevřel svou budovu v ulici U Tří lvů. Bohatý program pro všechny generace navázal po dvouleté přestávce způsobené pandemií koronaviru na každoroční tradici setkávání posluchačů s rozhlasáky.
Na Den otevřených dveří Českého rozhlasu České Budějovice dorazily stovky lidí. Návštěvníci si prohlédli vysílací a hudební studia, rozhlasový archiv, setkali se s moderátory, poznali, jak se pracuje se zvukem, a užili si bohatý doprovodný program.
Posluchači se mohli setkat s kulinářem Petrem Stupkou, při besedách se dozvěděli zajímavosti o rostlinách i zvířatech. Monika Brýdová poradila, jak vyrobit originální módní doplněk, nechyběl rozhlasový fotokoutek a děti se pobavily při zvukových hádankách.
Ve studiovém sále se uskutečnilo několik koncertů. Vystoupili JR Big Band Václava Hlaváče, Nezmaři, Jitřenka a Rozhlasový swingový orchestr.
Jak připomněl vedoucí programu Martin Schuster, rozhlasáci posílají svou práci takzvaně do vzduchu, takže je vždycky příjemné setkat se s těmi, kteří ji z toho vzduchu chytají. A snad i rádi: „Jednak je člověk vidí coby konkrétní osoby, které mají tváře, hlasy i nějaká ta přání a postřehy, a jednak si každý z nás potvrdí, že to naše společné rozhlasové činění má i v době všech nových technologií smysl.“
Související
-
Písničky pro radost vysílá budějovický rozhlas už 50 let. Stohy dopisů nahradila elektronická přání
Nejstarším a zároveň nejposlouchanějším pořadem Českého rozhlasu České Budějovice jsou Písničky pro radost. Gratulace spojené s dechovkou zní z éteru už od roku 1969.
-
Moderátor ranního vysílání toho musí zvládnout mnohem víc než jen mluvení
Jednou z nejdůležitějších součástí rozhlasového vysílání je jeho ranní program. Ten má v českobudějovickém rozhlase od pondělí do pátku na starosti moderátor Luboš Voráček.
-
Přístavbu v ulici U Tří lvů využívá budějovický rozhlas od roku 1972, studia vznikla jako dům v domě
Jihočeské rozhlasové vysílání začalo 5. května 1945 dvouhodinovým přenosem pražského povstání. Pravidelný program mělo českobudějovické studio už od osvobozování města.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.