Se srpy a kladivy tam nikdo neběhá, dekor je čistě geometrický. Lidé si prohlédnou socialistické bytovky ve Strakonicích
Den architektury pomůže i letos lidem objevit krásy a pozoruhodnosti budov, které jindy možná míjejí bez povšimnutí. Jihočeši se mohou blíž seznámit se stavbami ve Veselí nad Lužnicí, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Slavonicích, Vimperku, Volyni, Písku, Týně nad Vltavou, Strakonicích i Českých Budějovicích.
„Hlavní téma zní Objev konstrukce!, přičemž pod konstrukcemi si můžeme představit třeba historické krovy kostelů, ale i konstrukce industriálních staveb. Dalšími dvěma tématy jsou osobnosti české architektury – Jan Blažej Santini, který zemřel před 300 lety, a Karel Prager, od jehož narození uplynulo 100 let. I tato dvě výročí prohlídkami oslavujeme,“ říká Marie Zákostelecká, studentka artmanagementu, vedoucí spolku Mapamátky a jedna z produkčních a průvodkyň Dne architektury.
Díla barokního tvůrce Santiniho v jižních Čechách nenajdeme, jeho sakrální stavby stojí třeba v sousedním Plzeňském kraji (Plasy) nebo na Vysočině (Zelená hora).
Co se Jihočeského kraje týká, jsou tu realizace architekta Karla Pragera z druhé poloviny 20. století. „Ve Strakonicích se nachází jeho ne úplně známé bytové domy z padesátých let,“ připomíná Marie Zákostelecká, která jimi návštěvníky i provede.
„Původně jsme měli být jen venku, protože jsou to tři domy, mezi kterými je docela dobře uspořádané veřejné prostranství, ale spojila jsem se se spolkem Jsme Strakonice a jeho členové dokázali najít spřízněného obyvatele, a tak doufáme, že se budeme moci podívat i dovnitř,“ zve.
Pragerovy bytovky ve Strakonicích stojí v lokalitě Pod Kuřidlem, v ulici Mikoláše Alše. „Jsou to tři bytové domy, jeden z prvních experimentů, při nichž si Karel Prager s Karlem Janů zkoušeli prefabrikovanou výstavbu bytových domů. Každý zná paneláky, ale tyto domy využívají prefabrikáty i cihly a jsou zdobeny ve stylu socialistického realismu,“ popisuje Marie Zákostelecká.
„Jak o nich říká Radomíra Sedláková, která se stará o pozůstalost Karla Pragera a jeho odkaz v české architektuře, zdobení strakonických bytovek nejsou žádní socialističtí andělíčci, ani tam nikdo neběhá se srpy a kladivy. Ten dekor je čistě geometrický,“ dodává.
Čtěte také
V Českých Budějovicích se do programu Dne architektury poprvé zapojí agentura Miroslava Mareše Kultur-Kontakt. „My jsme zvolili téma Příběhy slavných vil, a tak vás pozveme do krásných českobudějovických domů. Například do vily velkotovárníka Hardtmutha, do Lannovy loděnice a do jeho zahradní vily nebo na prohlídku vil, které se nacházejí v Havlíčkově kolonii,“ uvádí.
Lidé budou mít také jednu z prvních příležitostí k prohlídce Kendeho vily. „O Kendeho vile mnoho Budějčáků pouze tušilo, zbytek nevěděl, že v zapomenuté zahradě v centru města vůbec existuje. Až letos se rozhýbalo dění, když soukromý majitel nabídl Kendeho vilu k prodeji. Koupilo ji město České Budějovice, a tím ji zachránilo pro budoucí generace,“ kvituje Miroslav Mareš.
Jak českobudějovické vily, tak strakonické bytovky si zájemci mohou prohlédnout o víkendu na přelomu září a října. Dny architektury se konají od 29. září do 5. října a zamíří i na řadu dalších míst. Organizátoři doporučují rezervaci na všechny prohlídky, seznamy účastníků se rychle plní. Další podrobnosti o programu najdete na webu denarchitektury.cz.
Celý rozhovor o Dnech architektury na jihu Čech s Marií Zákosteleckou a Miroslavem Marešem si poslechněte online.
Související
-
Socialistický člověk už neměl vařit. V bytech budějovického kolektivního domu proto chyběly kuchyně
Jedním z pozůstatků doby reálného socialismu v Českých Budějovicích je Koldům. Domy, v nichž se mělo kolektivně žít, vznikaly po roce 1948 v souvislosti s novým režimem.
-
Ti odvážnější zvolili kosočtverec. Tomáš Pospěch zmapoval šumperáky, domy, kterým se říkalo televize
Stojí po celé České republice. Stojí i na Slovensku, v polském a německém příhraničí, dokonce i v Lucembursku. Řeč je o typizovaných rodinných domcích zvaných šumperáky.
-
Prior stojí v Budějovicích už 40 let. Ve své době byl unikátní hlavně díky eskalátorům
Před čtyřiceti lety se otevřel obchodní dům Prior v Českých Budějovicích. Na konci 70. let minulého století měla budova zvýraznit reprezentativní dojem Lannovy třídy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.