Se srpy a kladivy tam nikdo neběhá, dekor je čistě geometrický. Lidé si prohlédnou socialistické bytovky ve Strakonicích

22. září 2023

Den architektury pomůže i letos lidem objevit krásy a pozoruhodnosti budov, které jindy možná míjejí bez povšimnutí. Jihočeši se mohou blíž seznámit se stavbami ve Veselí nad Lužnicí, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Slavonicích, Vimperku, Volyni, Písku, Týně nad Vltavou, Strakonicích i Českých Budějovicích.  

„Hlavní téma zní Objev konstrukce!, přičemž pod konstrukcemi si můžeme představit třeba historické krovy kostelů, ale i konstrukce industriálních staveb. Dalšími dvěma tématy jsou osobnosti české architektury – Jan Blažej Santini, který zemřel před 300 lety, a Karel Prager, od jehož narození uplynulo 100 let. I tato dvě výročí prohlídkami oslavujeme,“ říká Marie Zákostelecká, studentka artmanagementu, vedoucí spolku Mapamátky a jedna z produkčních a průvodkyň Dne architektury.

Díla barokního tvůrce Santiniho v jižních Čechách nenajdeme, jeho sakrální stavby stojí třeba v sousedním Plzeňském kraji (Plasy) nebo na Vysočině (Zelená hora).

Co se Jihočeského kraje týká, jsou tu realizace architekta Karla Pragera z druhé poloviny 20. století. „Ve Strakonicích se nachází jeho ne úplně známé bytové domy z padesátých let,“ připomíná Marie Zákostelecká, která jimi návštěvníky i provede.

„Původně jsme měli být jen venku, protože jsou to tři domy, mezi kterými je docela dobře uspořádané veřejné prostranství, ale spojila jsem se se spolkem Jsme Strakonice a jeho členové dokázali najít spřízněného obyvatele, a tak doufáme, že se budeme moci podívat i dovnitř,“ zve.

Pragerovy bytovky ve Strakonicích stojí v lokalitě Pod Kuřidlem, v ulici Mikoláše Alše. „Jsou to tři bytové domy, jeden z prvních experimentů, při nichž si Karel Prager s Karlem Janů zkoušeli prefabrikovanou výstavbu bytových domů. Každý zná paneláky, ale tyto domy využívají prefabrikáty i cihly a jsou zdobeny ve stylu socialistického realismu,“ popisuje Marie Zákostelecká.

„Jak o nich říká Radomíra Sedláková, která se stará o pozůstalost Karla Pragera a jeho odkaz v české architektuře, zdobení strakonických bytovek nejsou žádní socialističtí andělíčci, ani tam nikdo neběhá se srpy a kladivy. Ten dekor je čistě geometrický,“ dodává.

Čtěte také

V Českých Budějovicích se do programu Dne architektury poprvé zapojí agentura Miroslava Mareše Kultur-Kontakt. „My jsme zvolili téma Příběhy slavných vil, a tak vás pozveme do krásných českobudějovických domů. Například do vily velkotovárníka Hardtmutha, do Lannovy loděnice a do jeho zahradní vily nebo na prohlídku vil, které se nacházejí v Havlíčkově kolonii,“ uvádí.

Lidé budou mít také jednu z prvních příležitostí k prohlídce Kendeho vily. „O Kendeho vile mnoho Budějčáků pouze tušilo, zbytek nevěděl, že v zapomenuté zahradě v centru města vůbec existuje. Až letos se rozhýbalo dění, když soukromý majitel nabídl Kendeho vilu k prodeji. Koupilo ji město České Budějovice, a tím ji zachránilo pro budoucí generace,“ kvituje Miroslav Mareš.

Jak českobudějovické vily, tak strakonické bytovky si zájemci mohou prohlédnout o víkendu na přelomu září a října. Dny architektury se konají od 29. září do 5. října a zamíří i na řadu dalších míst. Organizátoři doporučují rezervaci na všechny prohlídky, seznamy účastníků se rychle plní. Další podrobnosti o programu najdete na webu denarchitektury.cz.

Celý rozhovor o Dnech architektury na jihu Čech s Marií Zákosteleckou a Miroslavem Marešem si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.