Prior stojí v Budějovicích už 40 let. Ve své době byl unikátní hlavně díky eskalátorům
Letos je to přesně čtyřicet let, co se obchodní dům Prior v Českých Budějovicích otevřel prvním návštěvníkům. Na konci 70. let minulého století měla budova zvýraznit reprezentativní dojem Lannovy třídy.
Stavba architekta Antonína Běhala byla jednou z nejmodernějších budov svého druhu na jihu Čech. V krajském městě zůstává dodnes a patří mezi největší symboly éry socialismu.
„Pochází z doby, kdy se stavělo ve stylu brutalismu. Ono to zní hrubě, ale vlastně to není brutalismus ve smyslu něco hrubého, znamená to něco syrového, opravdového, co jde na dřeň,“ vysvětluje historička architektury Eva Erbanová.
Lannova třída, na které Prior stojí, byla vybudována v 19. století jako spojnice mezi centrem města a nádražím. „Dům se snažil být citlivý k tomu prostředí, drží uliční čáru a v přízemí má loubí, což je vlastně tradiční prvek, který se vyskytuje i u historických domů. Nahoře vidíte kruhový keramický prstenec, to je zjemnění stavby. Nebyla to arogantní bedna,“ popisuje Eva Erbanová.
Prior částečně zaplnil volný prostor po náletech z druhé světové války, část zůstala pro dnešní parkoviště. „Zároveň ještě Prior trochu zabral místo, takže musely být zdemolovány asi tři domy. V jižních Čechách určitě patří mezi nejhodnotnější stavby, je to opravdu kvalitní projev tehdejší doby,“ připomíná historička.
Čtěte také
Jedním z nejmodernějších prvků ve své době byly eskalátory. „V jižních Čechách to byl unikát. Domnívám se, že za celou éru komunistického režimu jinde v kraji v obchodních domech eskalátory nevznikly. Jako dítě jsme se vždycky nejvíc těšila, jak si zajezdím na schodech, to byla vždycky taková událost při výpravě do Budějovic,“ usmívá se Eva Erbanová.
Za čtyřicet let se logicky sortiment obchodního domu proměnil. V budově už nejsou potraviny a také nábytek pod značkou Prior. „Na druhou stranu určité věci zůstaly stejné, náš největší sortiment, metráž a obuv, se určitě prodával i tehdy,“ dodává generální ředitel společnosti Prior Česká republika Ondřej Eliáš.
Podobnými symboly socialismu jsou Priory dodnes například také v Prachaticích a Strakonicích.
Související
-
Komunisté v budově v centru Budějovic vychovávali funkcionáře, dnes sem chodí talentovaní hudebníci
Na rohu Kanovnické ulice a Senovážného náměstí v Českých Budějovicích sídlí konzervatoř. Hudba se ale v budově učí jen 30 let. Ještě v září 1989 tu byla politická škola.
-
Budějovická plovárna je unikátní. Její střecha připomíná vodní vlnu a visí na lanech
Po celých jižních Čechách najdeme stavby, které projektoval architekt Bohumil Böhm. Kromě věhlasného Koldomu díky němu mají České Budějovice i hyperbolický paraboloid.
-
Budějovická radnice chce obnovit kavárnu na vrcholu Koldomu, obyvatelé jsou proti
Bruselský styl, elegantní design a umělecká díla v interiéru – tím vším se chlubila kavárna Perla v Českých Budějovicích. Fungovala v nejvyšším patře kolektivního domu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: V Moravskoslezském kraji se evakuovalo už 3000 lidí. Mnozí další odmítají opustit domovy
-
První sníh okolo Luční boudy nahradila voda. ‚Za 20 let tady nic takového nepamatuju,‘ popisuje majitelka
-
Hasiči mají jiné úkoly než tahat hlupáky z vody, kritizuje povodňovou turistiku starosta Frýdlantu
-
PŘEHLED KRAJŮ: Stav nebezpečí, stoupající hladiny i výpadky proudu. Jaká je situace ve vašem regionu?