Sbor v Kovářově málem zanikl, mladí ho zachránili. Průměrný věk hasičů klesl o více než 20 let

30. říjen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy SDH Kovářov bojuje v soutěži Dobráci roku
0:00
/
0:00

V kritické situaci byl před deseti lety sbor dobrovolných hasičů v Kovářově na Písecku. Měl pouhých patnáct členů s věkovým průměrem přes 63 let, technika nefungovala, nepořádaly se žádné akce. Dnes je vše jinak, a to mimo jiné díky starostům.

Když se starostou obce stal Pavel Hroch, začal uvažovat o změnách u hasičů. „Hledal jsem někoho, kdo by to tu rozhýbal, a protože v sousední obci Předbořice byli hasiči velice aktivní, tak jsem si tam jednoho vybral. Byl to Josef Grůbr, který se přiženil do Kovářova. Oslovil jsem ho, jestli se nechce stát starostou sboru, a on se toho chytil. Přivedl mladé, začalo se znovu cvičit a vzniklo dokonce i družstvo žen,“ říká Pavel Hroch.

Josefa Grůbra to k hasičům táhlo odmalička, jako kluk totiž toužil jezdit s hasičským autem. „V Předbořicích, odkud pocházím, je nejlepší sbor na okrsku, ale zůstat u něj by bylo moc snadné. Stát se starostou sboru v Kovářově pro mě byla výzva a hlavně tady měli to hasičské auto,“ komentuje.

V roce 2005 tak přišel k neaktivnímu a téměř zrušenému sboru. První úkol byl jasný – přivést mladé lidi. „Nejjednodušší bylo začít u vlastní rodiny, zapojili se příbuzní, postupně se to rozvíjelo a brzy už jsme připravovali oslavu 120. výročí a stavěli družstvo na okrskovou soutěž,“ popisuje.

Velká práce byla ale i s technikou. V kovářovské hasičské zbrojnici totiž čekala nefunkční stříkačka. „Ve spolupráci s obcí a místním zemědělským družstvem jsme ji opravili. V roce 2008 nám pak obec také pomohla s kompletní opravou zásahového vozu,“ vzpomíná Josef Grůbr.


Dobrovolné hasiče z Kovářova můžete až do pátku 6. listopadu 2015 do 15:00 podpořit v soutěži Dobráci roku zasláním SMS ve tvaru DOBRACI (mezera) KOVAROV na číslo 900 11 04. Technicky zajišťuje ATS Praha. Cena jedné SMS je 4,- Kč včetně DPH.
V pátek 6. listopadu po 15. hodině odvysíláme medailonek dalšího vylosovaného sboru dobrovolných hasičů.

Zároveň bylo nutné ponořit se do účetnictví, protože skomírající sbor neměl žádné finance. „Jedinou možnost příjmu znamenaly kulturní akce, takže jsme připravili hasičský ples. Obec věnovala dary do tomboly, lidé přišli, a tak jsme získali první peníze, za které jsme koupili pracovní obleky a také vycházkové uniformy ,“ říká Josef Grůbr. V pořádání akcí sbor pokračuje, k tomu každý rok sbírá železo a také si přivydělává při čištění obecních studní.

Dnes má SDH Kovářov 51 členů s průměrným věkem 40,5 roku. „To je enormní pokrok. Ze začátku bylo mnoho lidí skeptických, potýkali jsme se s tím roky, ale nyní mohu říct, že už máme důvěru. Obyvatelé vidí, že tu sbor funguje a je jim vždy ku pomoci,“ komentuje Josef Grůbr.

Jenom za poslední čtyři měsíce byli kovářovští dobrovolní hasiči u devíti událostí. Přitom patří do kategorie JPO5, a tak nemají povinnost vyjíždět. „Samozřejmě se ale snažíme vyjet vždy. Letos jsme reagovali na každou výzvu a naše jednotka byla v akci do dvanácti minut. Přitom to máme o to horší, že nikdy nevíme, kdo je doma a kolik se nás sejde,“ říká starosta sboru.

Za zásahy v letošním parném létě dostali hasiči poděkování od hejtmana kraje a chválí je samozřejmě i starosta obce Pavel Hroch. „Letošní léto pro ně bylo velice náročné, například když za obecním úřadem hořela stodola. Tam odvedli veliký kus práce,“ vzpomíná.

Okolní obce dokonce znovuzrozený kovářovský sbor inspiroval tím, že sestavil ženské soutěžní družstvo. Jednou z hasiček je Štěpánka Rybníčková. „Když za mnou Josef Grůbr přišel, byla jsem překvapená, nikdy předtím jsem hasičskou soutěž neviděla, nevěděla jsem, do čeho jdu. Donutili mě i běhat, ale zvládli jsme to a naše ženské družstvo bylo na soutěži i druhé,“ vypráví.

SDH Kovářov bojuje v soutěži Dobráci roku. Starosta sboru Josef Grůbr s redaktorem Zdeňkem Zajíčkem

Starosta sboru tak po deseti letech může být spokojený s dobře odvedenou prací, jenom to řízení hasičského auta není úplně takové, jak si v dětství představoval. „Když hoří, tak mám smíšené pocity. Člověk chce rychle nasednout a vyjet a má zodpovědnost za celou jednotku v autě. Navíc musím z vlastní zkušenosti říct, že to, co předvádí někteří řidiči na silnici, nám vůbec nepomáhá,“ vysvětluje.

Celý medailonek hasičů z Kovářova v soutěži Dobráci roku si poslechněte v odkazu výše. Přihlaste také svůj sbor!

Spustit audio