S vyšším věkem musíte více dbát na svůj jídelníček. A nebojte se vyzkoušet bruslení

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohyb na bruslích je doménou nohou. Trup a celé tělo co nejvíce stabilizujte, každý pohyb z osy je nežádoucí a narušuje rovnováhu. Když zvládnete jízdu vpřed bez zbytečného kývání těla, můžete semknout ruce za zády a zkusit jízdu v lehkém předklonu

Posílit mnoho svalů současně, zlepšit držení těla i podpořit hubnutí můžete díky bruslení. Tento sport je vhodný pro lidi všeho věku a v posledních desetiletích se rozvinul natolik, že se mu můžete věnovat prakticky po celý rok. Bruslit se vyplatí na ledě i na asfaltu.

Zatímco dříve lidé pouze připínali nože na obyčejné boty, dnes pořídíte i brusle, které jsou tepelně tvarovatelné. Botu lze přizpůsobit tím, že ji dáte doslova rozpéct do trouby a teplou ji nasadíte na nohu a utáhnete. Můžete si koupit klasické lední brusle i kolečkové brusle pro stále oblíbenější in-line bruslení na asfaltu.

Lední brusle vybírejte raději o kousek větší, abyste se do nich pohodlně dostali i se silnější ponožkou. Před prvním vyjetím na rybník nebo zimní stadion je nechte nabrousit. Typy ledních bruslí se v zásadě dělí na dámské a pánské. Dámské mají vepředu zoubky k odrážení. To je častým problémem při přechodu na kolečkové brusle, kdy je třeba se odrážení odnaučit.

Při nákupu in-line bruslí máte na výběr ze široké škály koleček různých velikostí a tvrdostí. Obecně lze říci, že pro začátek jsou lepší měkčí kolečka s menším průměrem.

Pro in-line bruslení jsou nejvhodnější cyklostezky. Často si hlavně starší lidé myslí, že se jedná o nebezpečný sport, ale opak je pravdou. Pokud dodržíte základní pravidla a vždy si vezmete přilbu a chrániče na zápěstí, lokty a kolena, nemáte se čeho bát. Mnohdy nebezpečnější variantou je lední bruslení, obzvláště hromadné, kdy lidé vyrážejí na rybník bez jakýchkoli ochranných pomůcek.

Jak začít? Pro bruslení je nejdůležitější rovnováha, protažené a uvolněné svaly a zpevněné dolní končetiny. Zkuste nejprve trénovat rovnováhu doma tím, že budete přenášet váhu z jedné nohy na druhou nebo pouze stát na jedné noze. Svaly by před bruslením měly být prohřáté, tím omezíte riziko úrazu při případném pádu.

Bruslení není žádnou relaxací. Vydáte při něm zhruba tolik energie jako při klusání nebo jízdě na kole. Intenzitu můžete jednoduše regulovat zvýšením nebo snížením rychlosti a již třicet minut bruslení má stejně blahodárný vliv jako hodinová procházka.

Bruslením posilujete nejen svaly dolních končetin, ale rozvíjíte i vytrvalost, flexibilitu těla, posilujete svaly břicha a zad. Navíc se jedná o sport šetrný ke kloubům, který je vhodný pro lidi všeho věku.

Zlepšíte držení těla a naučíte se pracovat s rovnováhou. Bruslení také efektivně pomůže při hubnutí, blahodárně působí na srdce a zlepšuje dýchání. Je to jeden z nejkomplexnějších pohybů. A konečně, při tomto sportu si krásně pročistíte hlavu a spravíte špatnou náladu.


Senioři často kupují levnější potraviny. Ty ale nedodají dost základních živin

Stárnutí je přirozené. Správný životní styl ale zajistí kvalitnější stáří a prodlouží život. Zvláště ve vyšším věku platí, že výživa souvisí i se zdravotním stavem člověka. Na seniory má špatná životospráva dokonce větší vliv než na mladší generaci.

Jídelníček seniorů se hodně odvíjí od jejich finanční situace. Je prokázáno, že starší lidé utrácí za potraviny pro domácí spotřebu podobnou sumu peněz jako ostatní skupiny obyvatel. Daleko větší rozdíl je při stravování mimo domov, kdy senioři výrazně šetří.

Zásadní změna v jídelníčku nastává v momentě, kdy člověk přichází o svého partnera a začíná žít v domácnosti sám. Od tohoto okamžiku je odkázán pouze na svůj vlastní příjem a mnohdy kupuje spíše levnější potraviny. Ty však často nezajistí dostatečný příjem základních živin. Opomíjena je především zelenina, ovoce a zdroje kvalitních bílkovin.

Senior, jídlo, oběd, jídelna, restaurace

Dalším nešvarem seniorské populace je nakupování potravin do zásoby. Mnohdy pak nedokáží vše včas zkonzumovat a hrozí riziko nákaz.

Výživa má vliv nejen na tělo, ale i psychiku. Každodenní rutinní příjem potravy seniory motivuje. Už samotné zamyšlení nad výběrem surovin a přípravou pokrmu vyvolává pozitivní myšlenky. V opačném případě, kdy je mysl svázána negativními myšlenkami, dochází k nechutenství, nevolnosti, apatii k jídlu.

Samotnou konzumaci stravy je možné vnímat jako relaxační a společenskou událost. Pro mnoho seniorů je to jediná příležitost k setkání se členy rodiny a blízkými přáteli. Pokud se starší lidé cítí sami, izolovaní, chybí jim podpora rodiny, může to opět vést k lhostejnosti k jídlu a sníženému příjmu potravy.

Senioři také často zanedbávají správné stravování kvůli tomu, že mají omezenou pohyblivost. Pak se stává problémem i běžný nákup potravin a příprava stravy. Lidé se snaží uvařit jídlo na více dnů dopředu, ale tím ohrožují své zdraví. Při opětovném ohřívání stravy degradují nutriční hodnoty. Při delším uskladnění, zvláště v letním období, se dokonce pokrm může stát zdrojem nákazy a způsobit tak nemalé zdravotní potíže.


NÁVOD NA ZDRAVÍ – ve formě i po padesátce. Pořad Márii Pfeiferové, Davida Kimmera a Lukáše Martinka. Všechny díly najdete ZDE.

Lukáš Martinek a David Kimmer působí v Centru prevence civilizačních chorob Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.Jejich výživové, pohybové a zdravotní poradenství tu můžete využít i vy.
Nerudova 53a, České Budějovice
pevná linka 389 037 845 – pouze v době ordinačních hodin
e-mail pro objednávky: centrumprevence@zsf.jcu.cz

Spustit audio
autoři: pfr , David Kimmer‎ , Lukáš Martinek , Centrum prevence civilizačních chorob

Související

  • Návod na zdraví

    Odborníci z Centra prevence civilizačních chorob srozumitelnou formou představují jednotlivá témata a zkušenosti z práce s lidmi všech věkových skupin.